
Mit 1. Gdy wychodzimy z domu na wiele godzin, lepiej wyłączyć ogrzewanie
Myślisz, że gdy wychodzisz z domu na długo lub wyjeżdżasz na weekend, obniżysz rachunki wyłączając kaloryfery? To duży błąd. Mieszkanie szybko się wychłodzi, a gdy po powrocie nastawisz je na tę samą temperaturę, co zwykle, będą musiały jednak pracować ze zdwojoną mocą, co pochłonie zdecydowanie więcej energii. Gdy wyjeżdżasz albo wychodzisz z domu na dłużej, zmniejsz temperaturę, ale nie wyłączaj grzejników całkowicie.

Mit 2. Zasłony zatrzymują w domu ciepło
Niektórzy przystawiają bardzo blisko kaloryferów meble, na przykład kanapę. Jeszcze inni myślą, że gdy zasłonią zasłony (szczególnie długie), zatrzymają ciepło w domu, bo zablokują wpadanie zimnego powietrza przez nie zawsze szczelne okna. To duży błąd. Ograniczenie cyrkulacji powietrza przyczynia się do tego, że kaloryfery pracują intensywniej, a my… płacimy więcej. Poza tym zasłony czy meble obijają ciepło i powodują, że kieruje się ono z powrotem w stronę kaloryfera.

Mit 3. Chcąc wywietrzyć, lepiej uchylić okno niż otworzyć w całości
Kto choć raz nie stanął przed takim dylematem – chcę mieć ciepło i oddychać świeżym powietrzem. Kaloryfery działają, a my uchylamy okno na przykład na godzinę czy dwie. To wielki błąd, który może słono kosztować. Aby grzejniki nie generowały więcej energii, pomieszczenie musi być szczelne. Co zatem zrobić? Gdy chcemy przewietrzyć, najlepiej jest otworzyć całe okno na maksymalną szerokość na przykład na 10-15 minut, a potem całkowicie zamknąć. Szybciej przewietrzymy pokój, a grzejniki w tym czasie nie zaczną pracować ze zdwojoną mocą.

Mit 4. Niższa temperatura i włączone grzejniki we wszystkich pomieszczeniach są bardziej korzystne niż wyższa temperatura i uruchomiony grzejnik w jednym pomieszczeniu
Warto pamiętać, że nie musimy ogrzewać wszystkich pomieszczeń w naszym mieszkaniu czy domu. W niektórych to my sami generujemy ciepło. Po co więc uruchamiać kaloryfer w kuchni, kiedy dużo gotujemy lub w sypialni, w której z punktu widzenia zdrowia powinno być chłodniej? Najlepiej, gdy ogrzewanie włączymy w łazience oraz w pokoju, w którym dużo przebywamy w ciągu dnia.

Mit 5. Grzejników się nie czyści
Czy znajdzie się wielu, którzy regularnie i porządnie wyszczą kaloryfery w swoim mieszkaniu lub domu? Pewnie nie, a to spory błąd. W szczelinach i między żeberkami osadza się mnóstwo kurzu, który pochłania część ciepła. Zatem jeśli chcemy, aby kaloryfery grzały mocno nawet na średniej temperaturze (przez co sporo zaoszczędzimy), musimy je dokładnie wyczyścić. Najlepiej odkręcić górną półeczkę i wyczyścić kurz rurą od odkurzacza, a następnie użyć patyczków do uszu, by dokładnie usunąć kurz ze szczelin.