
Majcher
Majcher: słowo pochodzące z języka żydowskiego (jidysz). Oznacza duży nóż. W dawnym języku więziennym (grypsera) oznaczało nóż używany w bójkach.

Bajzel
Bajzel: słowo zapożyczone z języka żydowskiego (jidysz). Oznacza w języku potocznym: bałagan, nieporządek, zamieszanie.

Git
Git: słowo pochodzące z języka żydowskiego (jidysz). Jest odpowiednikiem polskiego słowa "dobrze". W gwarze więziennej oznacza recydywistę, doświadczonego przestępcę.

Plac
Plac: słowo pochodzi z języka niemieckiego (Platz). W języku polskim oznacza dokładnie to samo, czyli dużą, pustą przestrzeń.

Szneka z glancem
Szneka z glancem: to pochodzące z języka niemieckiego określenie drożdżowej bułki polanej lukrem. Najczęściej używane w Wielkopolsce.

Sznytka
Sznytka: słowo z języka niemieckiego, powstałe od pierwotnej formy "schneiden", co oznacza po polsku "kroić". W języku polskim w regionach północno-zachodnich kraju oznacza "kromkę chleba".

jo
jo: wyraz zapożyczony z języka niemieckiego, oznaczający "tak". Niektórzy językoznawcy twierdzą, że Niemcy zamieszkujący dawniej tereny między Gdańskiem a dzisiejszymi Kujawami, zniekształcili pierwotne "ja" na "jo", co miało być obiektem drwin ze strony Niemców z zachodu kraju. Obecnie "jo" jest najczęściej używane w województwach: pomorskim i kujawsko-pomorskim.

Ratusz
Ratusz: słowo bez, którego nie wyobrażamy sobie miasta. Wykształciło się w języku niemieckim i zostało zapożyczone do języka polskiego. Niemieckie "Rathaus" nad Wisłą zamieniono na "Ratusz".

Gilzy
Gilza: słowo przejęte z języka rosyjskiego. Oznacza papierowe bibułki przeznaczone do zwijania z tytoniem. W dzisiejszych czasach gilzy pozwalają palaczom zastąpić drożejące papierosy (do rzucenia, których namawiamy).

Ustrojstwo
Ustrojstwo: słowo pochodzi z języka rosyjskiego. W języku polskim oznacza urządzenie, którego działania do końca nie rozumiemy.

Zajawka
Zajawka: słowo zapożyczone z języka rosyjskiego. W mowie polskiej oznacza zapowiedź np. dżingiel w radiu lub zainteresowanie,"pomysł na...". Najczęściej występuje w slangu młodzieżowym.

Chałtura
Chałtura: określenie pochodzi z języka rosyjskiego. W mowie polskiej oznacza działalność artystyczną motywowaną głównie zarobkiem. W języku rosyjskim słowo to oznacza niedbale wykonaną pracę.

Singiel
Singiel: słowo zapożyczone z języka angielskiego. Oznacza coś pojedynczego np. osobę lub utwór promujący album muzyczny.

Quiz
Quiz: Słowo z języka angielskiego, pojawiło się ok. roku 1870. Jego początek jest nieznany, niektórzy językoznawcy wywodzą, że słowo "quiz" zostało wymyślone w środowisku studenckim w Anglii. W języku polskim oznacza rodzaj zabawy, rozrywki intelektualnej.

Mecz
Mecz: słowo z języka angielskiego (match). Oznacza (w sporcie) podstawową wielkość rozgrywki w wielu dyscyplinach np. piłka nożna, koszykówka, siatkówka itp.

Fitness
Fitness: słowo fitness pochodzi z angielskiego i jego genezę należy łączyć z aerobikiem, którego kolebką są Stany Zjednoczone. Fitness powstał w altach 70. XX wieku. W Polsce pojawił się w na początku 1981 roku. W języku polskim ma takie samo znaczenie co w angielskim.