Demokratyczne wybory w Polsce. Ile ich mieliśmy po 1989 roku? Zobaczcie szczegóły
Demokratyczne, tajne i uczciwe wybory. Na to czekali Polacy, a właściwie całe pokolenia. Po 1918 roku mieliśmy tylko jedne wolne wybory w 1919 roku, wszystkie pozostałe aż do 1989 roku były fałszowane. Do 1939 roku nagięcia prawa były raz większe, raz mniejsze. W okresie PRL dyktatorsko rządziła PZPR. Zobaczcie zdjęcia!
Lech Wałęsa
Lech Wałęsa został wybrany na prezydenta Polski w 1990 roku w pierwszych wolnych wyborach po II wojnie światowej. Kontekst tych wyborów był wyjątkowy, ponieważ Polska znajdowała się w okresie przełomowych zmian politycznych po upadku komunizmu.
Po walkach i fermencie polityczno-ustrojowym w Polsce w latach 80., w tym masowych protestach i powstaniu ruchu Solidarność, komunistyczny rząd podjął rozmowy z opozycją. W wyniku negocjacji oraz zawartego w 1989 roku porozumienia (okrągły stół), ustalono termin przeprowadzenia pierwszych, częściowo wolnych wyborów do parlamentu, Sejmu i Senatu, oraz przeprowadzenia wyborów prezydenckich w niedalekiej przyszłości (1990 rok).
Aleksander Kwaśniewski
Aleksander Kwaśniewski był prezydentem Polski w latach 1995-2005.
W 1995 roku, w drugich wyborach prezydenckich po upadku komunizmu, Aleksander Kwaśniewski (związany z SLD) zmierzył się z urzędującym prezydentem Lechem Wałęsą, który ubiegał się o reelekcję jako niezależny kandydat. Kampania wyborcza była intensywna i zacięta.
Kwaśniewski kierował się hasłem "Polska nowoczesna", podkreślając potrzebę kontynuacji reform demokratycznych i gospodarczych oraz integracji z Zachodem. Wałęsa natomiast starał się przekonać wyborców do swojego doświadczenia i roli, jaką odegrał w obaleniu komunizmu.
W efekcie wyborów, Kwaśniewski odniósł zwycięstwo, uzyskując ponad 51% głosów w drugiej turze. Jego prezydentura była okresem dalszych reform gospodarczych oraz przygotowań do integracji z Unią Europejską, a także okresem stabilności politycznej w kraju.
Lech Kaczyński (1949-2010)
Lech Kaczyński był prezydentem Polski w latach 2005-2010.
W wyborach prezydenckich w 2005 roku, Lech Kaczyński, będący wówczas burmistrzem Warszawy, kandydował jako przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości (PiS), konserwatywnej i klerykalno-prawicowej partii politycznej, którą współtworzył razem ze swoim bratem bliźniakiem, Jarosławem Kaczyńskim. Ich partia była znana z nacisku na tradycyjne, konserwatywne wartości i krytyki postkomunistycznej elity politycznej.
Lech Kaczyński rywalizował w wyborach z Donaldem Tuskiem, liderem Platformy Obywatelskiej (PO), partii liberalnej, która promowała wolny rynek i integrację z Zachodem. Kampania wyborcza była bardzo zacięta, a główne tematy dotyczyły kwestii społecznych, gospodarczych oraz polityki zagranicznej.
Ostatecznie, Lech Kaczyński wygrał wybory, zdobywając 54% głosów w drugiej turze.
Bronisław Komorowski
Bronisław Komorowski był prezydentem Polski w latach 2010-2015.
Bronisław Komorowski, będący wówczas (2010) marszałkiem Sejmu i członkiem Platformy Obywatelskiej (PO), partii liberalnej, wystartował jako kandydat tej partii. Jego głównym konkurentem był Jarosław Kaczyński, brat bliźniak Lecha Kaczyńskiego i lider partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS).
Kampania wyborcza była intensywna i emocjonalna, a główne tematy dotyczyły polityki wewnętrznej, gospodarczej oraz zagranicznej. Pomimo silnej mobilizacji ze strony PiS, Bronisław Komorowski odniósł zwycięstwo, zdobywając około 53% głosów w drugiej turze wyborów.
Andrzej Duda
Andrzej Duda jest politykiem, który objął stanowisko prezydenta Polski w 2015 roku.
W wyborach prezydenckich w 2015 roku, Andrzej Duda, będący kandydatem Prawa i Sprawiedliwości (PiS), rywalizował z urzędującym prezydentem Bronisławem Komorowskim, członkiem Platformy Obywatelskiej (PO). Kampania wyborcza była bardzo zacięta.
W drugiej turze wyborów, Duda pokonał urzędującego prezydenta, zdobywając około 52% głosów. Andrzej Duda nadal pełni obowiązki Prezydenta RP.