
Jaskrawa czerwień
Muchomor cesarski
Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych kolorowych grzybów. Kapelusz muchomora cesarskiego ma intensywnie pomarańczowy lub czerwony kolor, a spodnia strona (blaszki) i trzon są żółte. W odróżnieniu od swojego bliskiego krewniaka, muchomora czerwonego, jest jadalny i ceniony w kuchni. W Polsce jednak występuje bardzo rzadko i jest pod ochroną.

Muchomory
Muchomor czerwony
Jeden z najbardziej rozpoznawalnych grzybów, dzięki jaskrawoczerwonemu kapeluszowi z białymi kropkami. Choć jest piękny, to jednak trujący. Jest często kojarzony z baśniami i literaturą fantastyczną. Znajduje się w polskich lasach iglastych i mieszanych.

Dziwna odmiana borowika
Borowik purpurowy
Ten grzyb wyróżnia się nietypowym purpurowym odcieniem trzonu i kapelusza. Choć wygląda atrakcyjnie, jest niejadalny i uważany za trujący. Jest rzadki, a jego czerwone zabarwienie sprawia, że łatwo go pomylić z jadalnymi gatunkami borowików, dlatego wymaga ostrożności w rozpoznawaniu.

Oryginalne kształty
Czarka austriacka
To niezwykle dekoracyjny grzyb o intensywnie czerwonym wnętrzu i miseczkowatym kształcie. Występuje głównie na wczesną wiosnę na martwym drewnie. Jest rzadki, ale można go spotkać w wilgotnych, zacienionych miejscach w lasach liściastych. Mimo że nie jest trujący, nie jest również uznawany za jadalny.

Ostre żółte barwy
Żółciak siarkowy
Grzyb ten ma intensywnie żółto-pomarańczowy kolor, który sprawia, że wygląda bardzo egzotycznie. Występuje na martwym drewnie drzew liściastych, a niekiedy nawet na żywych drzewach, pasożytując na nich. Młode owocniki są jadalne i przypominają nieco smakiem kurczaka, co sprawiło, że zyskał popularność jako „grzyb kurczakowy”. Należy jednak uważać, bo niektóre osoby mogą źle reagować na jego spożycie.

Biało - purpurowe grzyby
Gołąbek ametystowy
To mały, urokliwy grzyb o fioletowo-niebieskawym kapeluszu. Choć jego wygląd może przyciągać uwagę, jest niejadalny. Gołąbki to rodzaj grzybów o dużym zróżnicowaniu kolorystycznym, a niektóre z nich, choć piękne, są trudne do zidentyfikowania.

Ostry fiolet
Lakówka ametystowa
Ten grzyb wyróżnia się intensywnym, fioletowym kolorem kapelusza i trzonu. Lakówki można spotkać w lasach liściastych i iglastych, często rosną w grupach. Choć jest jadalna, lakówka nie ma wielkiej wartości kulinarnej, ale jej barwa z pewnością czyni ją jednym z najbardziej malowniczych grzybów w polskich lasach.