Największe powodzie w Europie. To były rekordowe kataklizmy [GALERIA]
W okresie wczesnej wiosny i późnego lata czasami w Europie dochodzi do wielu powodzi. Są tereny nizinne i górskie, gdzie często dochodzi do podtopień. Natura potrafi z wielką siłą uderzyć nawet w rejonach zabezpieczonych m.in. wałami przeciwpowodziowymi. Oprócz Polski straszne powodzie nawiedzały też inne kraje, również naszych sąsiadów. Sprawdziliśmy, w jakich krajach zalania były najcięższe.
Niemcy
Niemcy
Niemcy były wielokrotnie dotknięte powodziami, szczególnie na obszarze rzek takich jak Ren, Łaba i Dunaj. Najbardziej znane przypadki to:
- Powódź na Łabie w 2002 roku – dotknęła wschodnie Niemcy, szczególnie Drezno i okoliczne regiony. Spowodowane przez intensywne opady deszczu, powódź wyrządziła szkody w infrastrukturze oraz wpłynęła na tysiące mieszkańców.
- Powodzie w lipcu 2021 roku – były jednymi z najbardziej tragicznych. Dotknęły Nadrenię-Palatynat oraz Nadrenię Północną-Westfalię. Spowodowane przez rekordowe opady deszczu, te powodzie zniszczyły całe miasta i wsie, a śmierć poniosło ponad 180 osób. W wyniku gwałtownie podnoszących się wód rzek, takich jak Ahr czy Erft, tysiące ludzi zostało pozbawionych domów.
Francja
Francja
Francja regularnie zmaga się z powodziami, zwłaszcza na południu kraju. Szczególnie niebezpieczne są obszary położone w dolinach rzek takich jak Rodan i Sekwana.
- Powodzie w 2016 roku – intensywne deszcze w maju i czerwcu spowodowały poważne powodzie w centralnej i północnej Francji, w tym w Paryżu. Sekwana wylała, co spowodowało zamknięcie wielu obiektów turystycznych, w tym Luwru.
- Powodzie w regionie Lazurowego Wybrzeża – w 2015 roku intensywne deszcze doprowadziły do poważnych zniszczeń na południu Francji, w tym w Cannes i Nicei. W wyniku katastrofy zginęło kilkadziesiąt osób.
Wielka Brytania
Wielka Brytania
Wielka Brytania, z licznymi rzekami i zmiennym klimatem, również doświadcza regularnych powodzi. Na przykład:
- Powódź w Somerset w 2014 roku – na skutek wyjątkowo intensywnych opadów deszczu rozległe obszary na południowym zachodzie kraju zostały zalane przez kilka miesięcy, co doprowadziło do zniszczenia upraw i infrastruktury.
- Powodzie w Yorkshire i Lancashire w 2015 roku – silne burze i deszcze spowodowały liczne powodzie, które poważnie dotknęły miasta Leeds, York i Manchester.
Włochy
Włochy
Włochy mają trudną sytuację hydrologiczną, szczególnie w regionach alpejskich oraz na wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Znane przypadki powodzi to:
- Powódź w Wenecji w 2019 roku – "acqua alta", czyli wyjątkowo wysokie przypływy, spowodowały jedne z najcięższych powodzi w historii miasta. Zatopiona została znaczna część historycznego centrum miasta, a straty materialne były ogromne.
- Powodzie w Toskanii i Ligurii – w latach 2011 i 2014 intensywne burze spowodowały katastrofalne powodzie w regionach północnych Włoch. Ucierpiały historyczne miasta, takie jak Genua, a zniszczenia obejmowały infrastrukturę, domy i pola uprawne.
Czechy
Czechy
Czechy, szczególnie Praga, są regularnie dotykane przez powodzie. Najbardziej dramatyczne przypadki to:
- Powódź w 2002 roku – jedna z największych powodzi, jakie dotknęły Czechy, spowodowana przez intensywne opady w dorzeczu Łaby i Wełtawy. Praga doświadczyła znaczących zniszczeń, a tysiące osób musiało zostać ewakuowanych.
- Powodzie w 2013 roku – rzeki Wełtawa i Łaba ponownie wylały, powodując znaczne zniszczenia w wielu regionach Czech. Sytuacja była podobna do tej z 2002 roku, jednak tym razem infrastruktura była lepiej przygotowana na tego typu kataklizmy.
Niderlandy
Belgia i Niderlandy
Belgia i Holandia również doświadczają poważnych powodzi, zwłaszcza w dolinach rzek takich jak Moza i Ren.
- Powodzie w 2021 roku – podobnie jak Niemcy, Belgia była dotknięta powodziami w lipcu 2021 roku, w wyniku czego zginęło ponad 30 osób. Powodzie miały miejsce głównie w prowincji Liège i spowodowały poważne zniszczenia.
- Holandia ma jednak wyjątkowo rozwinięty system ochrony przeciwpowodziowej (zaporę Afsluitdijk i deltę Renu), co chroni kraj przed najgorszymi skutkami powodzi. Mimo to w 1953 roku wielka powódź morska zabiła ponad 1800 osób i przyspieszyła budowę wspomnianych systemów.