Urokliwe miasta w kujawsko-pomorskim w okresie jesiennym. Tu odpoczniecie [GALERIA]
Jesień to cudowny czas na lokalne wyjazdy i małe wycieczki. Lubimy wtedy odjechać z dużych miast ku małym miasteczkom i terenom bardziej naturalnym. Dobra pogoda aż skłania do długich spacerów w ciekawych okolicznościach natury. Lasy mienią się teraz wieloma ciepłymi barwami polskiej jesieni. To warunki idealne do odpoczynku i wyciszenia się. Polecamy pięć lokalizacji w kujawsko-pomorskim, gdzie spędzicie mile czas.
Chełmno
Chełmno
- Nazywane „miastem zakochanych,” Chełmno słynie z malowniczej, gotyckiej starówki, która jesienią tonie w ciepłych barwach opadających liści. Charakterystyczne, czerwone dachówki i liczne kościoły podkreślają jesienny klimat tego historycznego miasta.
- Co warto zobaczyć: Mury miejskie, gotyckie kościoły i słynny widok na Wisłę z punktu widokowego w parku miejskim.
- Ciekawostka: W jednym z tutejszych kościołów, w relikwiarzu przechowywane są ponoć relikwie św. Walentego – patrona zakochanych.
foto: Flickr/zdjęcie poglądowe
Ciechocinek
Ciechocinek
- Uzdrowiskowy charakter miasta z jego pięknymi parkami i słynnymi tężniami solankowymi sprawia, że jesienią zamienia się w barwną oazę ciszy i spokoju. Opadające liście kontrastują tu z szarymi tężniami i tworzą wyjątkowy krajobraz.
- Co warto zobaczyć: Park Zdrojowy, Teatr Letni, fontanna „Grzybek” oraz Aleja Sław – miejsce poświęcone osobistościom związanym z Ciechocinkiem.
- Ciekawostka: Tężnie ciechocińskie to jedne z największych tego typu konstrukcji w Europie. Mają ponad 150 lat i były używane do produkcji soli.
foto: Pixabay
Toruń
Toruń
- Toruńska starówka, wpisana na listę UNESCO, jest szczególnie magiczna jesienią, gdy kolorowe liście ozdabiają zabytkowe mury, a zapach pierników unosi się w powietrzu. Wieczorami latarnie nadają miastu niepowtarzalny klimat.
- Co warto zobaczyć: Dom Mikołaja Kopernika, Katedra Świętych Janów, Krzywa Wieża oraz spacer bulwarem nad Wisłą.
- Ciekawostka: Toruń jest nie tylko znany z pierników – posiada też najstarszą w Polsce Aptekę Królewską działającą nieprzerwanie od XVIII wieku.
foto: Pixabay
Świecie
Świecie
- Świecie jesienią przyciąga malowniczym położeniem nad Wdą i Wisłą oraz ruinami gotyckiego zamku krzyżackiego, który w otoczeniu jesiennych barw nabiera baśniowego charakteru. Urokliwe zakątki i historyczne zabytki w połączeniu z mglistymi, jesiennymi porankami tworzą niezwykły klimat.
- Co warto zobaczyć: Gotycki zamek krzyżacki z XIV wieku, Kościół św. Andrzeja Boboli, wiekowe kamienice przy rynku oraz ścieżki spacerowe wzdłuż Wdy i Wisły.
- Ciekawostka: Świecie posiada jeden z nielicznych w Polsce zamków z cylindryczną wieżą, która jest lekko odchylona od pionu – podobnie jak słynna Krzywa Wieża w Toruniu.
foto: Flickr/zdjęcie poglądowe
Żnin
Żnin
- Malowniczo położony nad Jeziorem Żnińskim Dużym, Żnin jesienią emanuje spokojem, a jego okolice przyciągają turystów kolorowymi lasami. Samo miasto ma wiele urokliwych zabytków, które wyglądają wyjątkowo w jesiennych barwach.
- Co warto zobaczyć: Rynek, Muzeum Kolei Wąskotorowej, jezioro i okoliczne lasy, idealne na jesienne spacery.
- Ciekawostka: Żnin jest stolicą Pałuk, historycznej krainy, której tradycje sięgają czasów słowiańskich, a Muzeum Kolei Wąskotorowej prezentuje zabytkowe pociągi, w tym jeden z najstarszych parowozów w Polsce.
foto: Wikipedia
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...