Regiony silnie zurbanizowane, jak okolice dużych miast (Bydgoszcz, Toruń, Włocławek) mają mniej terenów leśnych, przez co szanse na znalezienie grzybów są znacznie mniejsze.
Źródło: Pixabay
Rozwiń
Powiększ zdjęcie
Obszary intensywnie rolnicze
Obszary rolnicze i często eksploatowane
Grzyby raczej nie występują na terenach uprawnych, szczególnie na intensywnie użytkowanych polach uprawnych, gdzie gleby są przekształcane i ubogie w odpowiednie warunki do rozwoju grzybni.
Źródło: Pixabay
Rozwiń
Powiększ zdjęcie
Gleby gliniaste
Obszary o glebach gliniastych
Grzyby preferują gleby kwaśne, więc w miejscach, gdzie dominuje gleba o odczynie zasadowym (na przykład na glebach wapiennych lub gliniastych), grzyby będą występowały rzadziej. Takie gleby mogą występować w północnej części województwa, choć są mniej powszechne niż gleby piaszczyste.
Źródło: Pixabay
Rozwiń
Powiększ zdjęcie
Brak większych lasów
Tereny pozbawione większych kompleksów leśnych
Grzyby potrzebują odpowiedniego środowiska leśnego do wzrostu, więc obszary, które są ubogie w lasy, będą miały mniejsze szanse na ich występowanie. W województwie kujawsko-pomorskim znajdziemy takie tereny na wschodzie i południu regionu, zwłaszcza w rejonach powiatu radziejowskiego, mogileńskiego, czy inowrocławskiego, gdzie dominuje rolnictwo.
Źródło: Pixabay
Rozwiń
Powiększ zdjęcie
Obszary wykorzystywane przez człowieka
Obszary suche i silnie przekształcone przez człowieka
Grzyby potrzebują wilgotnego mikroklimatu. Obszary suche, np. w okolicach Kujaw, gdzie mogą występować gleby bardziej przepuszczalne, piaszczyste, ale pozbawione większych kompleksów leśnych, będą mniej sprzyjały grzybom. Tereny o silnym odwodnieniu i małej ilości naturalnej roślinności, np. w niektórych częściach rejonów przemysłowych, także nie będą sprzyjały ich występowaniu.