
Lasy liściaste
Lasy liściaste i iglaste
Ściółka leśna, która jest bogata w rozkładające się liście, igły, gałązki i inne organiczne materiały, stanowi idealne miejsce dla grzybów. Borowiki, podgrzybki, maślaki, kurki i opieńki to typowe grzyby spotykane w lasach.

Lasy iglaste
Grzyby w lasach preferują wilgotne, cieniste miejsca, gdzie światło słoneczne jest ograniczone, co zapobiega przesychaniu gleby.

Miejsca wilgotne m.in. mchy
Wilgotne miejsca z dużą ilością próchnicy
Miejsca bogate w próchnicę, czyli rozłożone resztki organiczne, są doskonałym środowiskiem dla wielu gatunków grzybów, szczególnie tych, które są saprotrofami (żywią się martwą materią organiczną). Wysoka wilgotność i obecność dużej ilości materii organicznej to kluczowe czynniki. Takie warunki sprzyjają rozwojowi grzybni.

Polana
Polany i łąki
Gleba pokryta niską roślinnością, trawami oraz różnorodną roślinnością zielną.
Rodzaje grzybów: Pieczarki polne, purchawki.

Łąki
Grzyby te preferują otwarte przestrzenie z umiarkowaną ilością wilgoci. Ważne jest, aby gleba była lekko wilgotna, ale nie nadmiernie mokra.

Stare, butwiejące drzewa
Pniaki, martwe drzewa i butwiejące drewno
Martwe lub rozkładające się drewno stanowi doskonałe środowisko dla grzybów, szczególnie tych, które rozwijają się na ligninie i celulozie. Tego typu grzyby rosną najlepiej w miejscach wilgotnych, gdzie drewno jest na tyle rozłożone, że stanowi dla nich odpowiednie pożywienie.

Mokradła
Torfowiska i mokradła
Torfowiska są wilgotnymi, kwaśnymi środowiskami, które mogą być trudniejsze dla wielu gatunków roślin, ale sprzyjają specyficznym gatunkom grzybów. Wysoka wilgotność, kwaśna gleba i obecność specyficznych gatunków roślin tworzą odpowiednie warunki dla grzybów w takich miejscach.

Wzgórza
Wzgórza i tereny piaszczyste
Gleby piaszczyste i ubogie w materię organiczną również mogą być siedliskiem grzybów, zwłaszcza gatunków, które dobrze znoszą trudniejsze warunki glebowe. Choć teren jest suchszy, okresowe opady deszczu mogą wystarczyć, aby grzyby wyrosły, zwłaszcza w miejscach o warstwie próchnicy.