Runowo Krajeńskie

Runowo Krajeńskie

Runowo Krajeńskie to wieś o bogatej historii, sięgającej XIV wieku. W 1595 roku Jan Orzelski, kasztelan rogoziński i starosta kościański, wzniósł tu murowany dwór renesansowy w miejsce wcześniejszej budowli drewnianej.

W 1860 roku, za sprawą rodziny von Bethmann-Hollweg, dwór został przebudowany na pałac w stylu neorenesansowym, z charakterystyczną wieżą i wieżyczkami.

Niestety, w 1945 roku pałac został podpalony przez cofające się wojska niemieckie i zrujnowany w latach powojennych. Obecnie pozostały jedynie malownicze ruiny, które wraz z otaczającym parkiem krajobrazowym stanowią świadectwo dawnej świetności tego miejsca.

Źródło: Wikipedia
Rozwiń
Mała Komorza

Mała Komorza

Mała Komorza to wieś położona na skraju Borów Tucholskich. W połowie XIX wieku Nepomucen Janta-Połczyński wzniósł tu pałac w stylu późnego klasycyzmu. Podczas II wojny światowej pałac został zajęty przez niemieckiego zarządcę, a w 1945 roku częściowo zniszczony przez rosyjski pocisk.

Po wojnie pałac został upaństwowiony i przez pewien czas służył jako siedziba PGR oraz miejsce zamieszkania dla pracowników. W 1970 roku doszło do pożaru, który zniszczył górną kondygnację budynku. Odbudowa przeprowadzona w latach 1972–1975 zmieniła pierwotny charakter pałacu, który obecnie pełni funkcje hotelowo-turystyczne.

Źródło: Wikipedia
Rozwiń
Bachorzewo

Bachorzewo

Bachorzewo to wieś wzmiankowana po raz pierwszy w 1401 roku. Znajdujący się tam dwór obecnie jest w stanie ruiny. Jego obecny stan techniczny świadczy o zaniedbaniu i braku odpowiedniej opieki konserwatorskiej. Nie ma też chętnych na zakup obiektu.

Źródło: Wikipedia
Rozwiń
Górki Dąbskie

Górki Dąbskie

Górki Dąbskie to miejscowość z historią sięgającą XV wieku. Dwór, który tam się znajduje, również popadł w ruinę. Obecny stan techniczny jest niezadowalający. Obiekt wymaga opieki konserwatorskiej.

Źródło: Polskie Zabytki. Marek Kujawa 2009
Rozwiń
Magnifying Glass Plus Powiększ zdjęcie
Michałowo

Michałowo

Michałowo to zapomniana wieś skrywająca ruiny dawnego pałacu oraz innych budowli, które przyciągają miłośników historii i architektury. Obecność ruin wskazuje na istnienie niegdyś znaczącej posiadłości szlacheckiej.

Źródło: Polskie Zabytki. Marta Hołtyn 2017
Rozwiń
Powrót
Ruiny pałacu
Pałac
Dworek
Pałac
Pałac
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...
powiększone zdjęcie
email