Rok Kopernika

i

Autor: Grzegorz Adamczewski

Miasto

650 różnego rodzaju eksponatów. To będzie najważniejsza wystawa Roku Kopernika

2023-09-11 14:17

Wystawa pt. „Misterium Słońca. Kopernik, Syn Renesansu”, uświetni obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. "Ta wystawa zgromadzi 650 różnego rodzaju eksponatów z różnych miejsc w Polsce i Europie, w tym z prestiżowych instytucji w Wenecji, Lwowie, Uppsali, czy w Watykanie" - podkreśla prezydent Torunia Michał Zaleski.

Nicolaus Copernicus Thorunensis

Jak informują organizatorzy, wystawa prezentowana będzie na niemal 1000 m2 drugiego piętra Ratusza Staromiejskiego. Znajdą się na niej znaczące dzieła malarstwa, grafiki i rzemiosła artystycznego powstałe na terenie Italii pomiędzy XV a XVI w. – Polska, Europa i świat są w wyjątkowym roku, roku 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, który mówił o sobie Nicolaus Copernicus Thorunensis, a więc nasz torunianin. Dzięki temu mamy prawo do wyjątkowego traktowania tego roku - poinformował zebranych na konferencji prasowej prezydent Torunia Michał Zaleski.

Muzeum Okręgowe w Toruniu od 9 września do 12 listopada 2023 r. organizuje wystawę pt. „Misterium Słońca. Kopernik, Syn Renesansu”, która uświetni obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.- Ta wystawa zgromadzi 650 różnego rodzaju eksponatów z różnych miejsc w Polsce i Europie, w tym z prestiżowych instytucji w Wenecji, Lwowie, Uppsali, czy w Watykanie - podkreśla prezydent Torunia Michał Zaleski.

Wystawa o kształtowaniu tozsamości

Ekspozycja, będąca efektem współpracy Muzeum Okręgowego w Toruniu z wieloma znaczącymi instytucjami kultury zarówno z Polski, jak i z Europy, stanie się bez wątpienia godnym najwyższej uwagi wydarzeniem wystawienniczym Roku Kopernikańskiego 2023. Tematem wystawy będzie wpływ młodzieńczych podróży Mikołaja Kopernika do Italii na jego późniejsze dokonania. Podróż do Włoch, w której symboliczną granicę stanowił górski masyw Alp, była ważnym elementem krystalizowania się Jego europejskiej tożsamości. Mikołaj Kopernik podejmuje edukację na włoskich uczelniach i praktykuje u włoskich mistrzów.

Wystawa pod każdym względem wyjątkowa

Prezydent zapewnił, że zapowiadana wystawa będzie wyjątkowa: - Naprawdę, warto na nią zwrócić uwagę. Warto przekaz o tej wystawie podać dalej. Jej przygotowanie wymagało wyjątkowej, żmudnej pracy, która trwała 2-3 lata. Samych obrazów z okresu Renesansu będziemy tutaj widzieli ponad 20. Zobaczymy także 7 portretów Mikołaja Kopernika. Jestem przekonany, że dzieło będzie takie, jakiego się spodziewamy, a więc bardzo udane.

Prezydent wyraził podziękowanie dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu Aleksandrze Mierzejewskiej i kustoszowi wystawy Michałowi Kłosińskiemu – kierownikowi Domu Mikołaja Kopernika za organizację przedsięwzięcia. Podziękował także wszystkim, którzy wsparli finansowo organizację wystawy: - Szczególnie dziękuję za przygotowanie znakomitego wniosku kierowanego przez Muzeum do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wśród 700 wniosków w konkursie, ten wniosek uzyskał miejsce nr 1. Decyzja ministra Piotra Glińskiego była jednoznaczna – to jest najciekawsza wystawa, jaka jest w Polsce współcześnie i została najwyżej oceniona.

Około 650 eksponatów

Od września do listopada w toruńskim Ratuszu Staromiejskim zagości około 650 eksponatów z uznanych muzeów i instytucji z Polski i Europy m. in. z Zamku Królewskiego w Warszawie, z Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Biblioteki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Biblioteki Apostolskiej w Watykanie, Biblioteki Uniwersytetu w Uppsali, Galerii Narodowej we Lwowie czy z Galerie dell’Accademia w Wenecji, w tym:

  • Muzeum Narodowe w Warszawie przekaże na wystawę kilkanaście dzieł sztuki;
  • Muzeum Pałac Króla Jana III w Wilanowie - kilkanaście dzieł sztuki;
  • Muzeum Narodowe w Gdańsku - kilkadziesiąt dzieł sztuki, w tym zespół grafik Albrechta Durera;
  • Muzeum Archeologiczne w Gdańsku - kilkadziesiąt zabytków, które mają ilustrować podróż Kopernika do Włoch,
  • Biblioteka Uniwersytetu w Uppsali - 9 inkunabułów i rękopisów

Na wystawie zostaną zaprezentowane obrazy, rysunki i grafiki takich artystów jak: Cigma de Conegliano, Marco Basaiti, Benedetto Coda, Innocenzo Francucci da Imola, Andrea Mantegna, Giorgio Banola, Carlo Urbino czy Albrecht Dürer. Szczególne miejsce na ekspozycji wypełni mit antycznego Apolla. Na ekspozycji zagości kilka rzeźb Apolla Belwederskiego, począwszy od antycznej kopii słynnej rzeźby Leocharesa, skończywszy na współczesnych trawestacjach mitu tej postaci m. in. w wykonaniu Stanisława Wyspiańskiego.

Światowy format

Na wystawie nie zabraknie również dokumentów, rękopisów, inkunabułów i starodruków ściśle związanych z osobą Mikołaja Kopernika, kilka pisanych jego własną ręką. Wielką atrakcją wystawy będzie chwilowy powrót do Polski bezcennych zabytków, będących dawniej własnością astronoma, a na co dzień przechowywanych w szwedzkiej bibliotece w Uppsali.

Po splądrowaniu Fromborka przez Szwedów w 1626 roku, woluminy te jako wojenny łupy trafiły do Uppsali i do dziś przynależą do zbiorów tamtejszej Biblioteki Uniwersyteckiej. Uppsalskie copernicana stanowią największą na świecie kolekcję ksiąg będących niegdyś prywatną własnością wielkiego astronoma.

Przykładem jest Calendarium romanum magnum Johannesa Stoefflera - przechowywane od najazdu szwedzkiego w Uppsali dzieło przez prawie ćwierć wieku było używane przez Kopernika. Z książką tą związana jest ciekawa historia. Włos znaleziony w tej księdze miał prawdopodobnie kod DNA zgodny z DNA czaszki odkopanej pod jednym z bocznych ołtarzy katedry we Fromborku.