Gościem sesji był wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Paweł Lewandowski. Jako strona rządowa podpisał aneks do umowy, powołującej Europejskie Centrum Filmowe Camerimage w Toruniu. Zgodnie z pierwotną umową, z września 2019 roku, do końca czerwca 2020 rząd miał zdecydować o dofinansowaniu budowy ECFC kwotą 400 milionów złotych. Jak można się było tego spodziewać, epidemia koronawirusa pokrzyżowała wiele planów, także i te. Ale ich nie likwiduje, tylko przesuwa w czasie, do 30 września.
Wszystkim nam zależy, aby zrealizować ten projekt. Rząd już rok temu zdecydował, że będzie współfinansować Europejskie Centrum Filmowe Camerimage. Te trzy dodatkowe miesiące są potrzebne, aby wypełnić wszystkie warunki umowy – przyznał Paweł Lewandowski, wiceminister kultury.
Toruńscy radni zgodzili się na zmianę uchwały.
Była to też sesja absolutoryjna.
Rada miasta udzieliła absolutorium prezydentowi Michałowi Zaleskiemu za rok 2019, przyjmując sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie z wykonania budżetu. Głosowanie "za" było jednomyślne.
Osiągnęliśmy 100 procent zamierzonych dochodów i 98 procent wydatków. Deficyt jest mniejszy o ponad 52 mln złotych niż ustaliliśmy na początku roku 2019. To możemy uznać za sukces – wyjaśnia Magdalena Flisykowska-Kacprowicz skarbnik miasta Torunia.
Radni przyjęli m.in. program "Toruń ma oko na dzieciaka”, dotyczący wczesnego wykrywania wad wzroku u dzieci w wieku 5 lat. W ciągu roku zostanie nim objętych półtora tysiąca kilkulatków z Torunia. Program jest sześcioletni. W ramach badania sprawdzone zostaną: ostrość wzroku, poprawność ustawienia gałek ocznych, badane będzie dno oka.
I jeszcze ekologia. Złap deszczówkę - zachęca miasto i udziela dotacji. Ruszy pilotażowy program, służący ochronie zasobów wodnych, gromadzenie i wykorzystywanie wód opadowych i roztopowych. Dofinansowanie będzie różne - od kilkuset złotych do kilku tysięcy. Mogą to być zbiorniki wolnostojące, podziemne albo całe systemy bioretencji.
O wsparcie mogą ubiegać się osoby fizyczne, osoby prawne, wspólnoty mieszkaniowe, przedsiębiorcy, posiadający tytuł prawny do nieruchomości. Na pilotaż przeznaczono 400 tysięcy złotych.