Wojsko

i

Autor: Canva

Armia

Będzie więcej powołań do wojska. Jest nowe rozporządzenie rządu! Kto dostanie wezwanie?

2024-02-06 15:28

Rada Ministrów cyklicznie publikuje rozporządzenia dotyczące poboru do polskiej armii. To standardowa procedura, która określa i upublicznia zapotrzebowanie wojska na tzw. rekruta. W nowym dokumencie czytamy, że limity poboru mają wzrosnąć. Szczegóły w dalszej części tekstu.

Większe limity do wojska

Według nowego rozporządzenia Rady Ministrów limity do aktywnej rezerwy wzrosną nieznacznie. Największa zmiana dotyczy powołań do rezerwy aktywnej. W nowym roku takie powołanie ma dostać o połowę więcej osób niż w roku 2023.

Według dostępnych danych limit poboru dla rezerwistów będzie wynosił 200 tys. - podobnie jak w roku minionym.

Wzrośnie limit dla tzw. rezerwy aktywnej - do 20 tys. Ponadto, limit wezwań na służbę dobrowolną wzrośnie o 6 tys. Skok ilościowy dotyczyć będzie również wezwań do służby zawodowej - 4 tys. W wojskach terytorialnych limit wzrośnie o 3 tys.

Należy pamiętać, iż wprowadzane zmiany nie oznaczają przywrócenia zasadniczej służby wojskowej. Wezwania mogą dostać szczególnie osoby, które mają umiejętności przydatne w wojsku. Chodzi zapewne o zdolności i wiedzę techniczną, logistyczną, elektroniczną itp.

Na te powołania rząd zabezpieczył już 6.5 mld złotych.

Czym jest aktywna rezerwa? Wyjaśniamy

W wojsku polskim termin "aktywna rezerwa" odnosi się do części sił zbrojnych składających się z rezerwistów, czyli osób, które przeszły szkolenie wojskowe i są gotowe do podejmowania podstawowych aktywności oczekiwanych w armii.

Aktywna rezerwa stanowi ważną część sił zbrojnych, ponieważ zapewnia dodatkowe wsparcie w przypadku mobilizacji wojskowej. Rezerwiści mogą być włączani do regularnych jednostek lub formować oddzielne jednostki rezerwowe w zależności od potrzeb oraz charakteru konfliktu.