Umowę w tej sprawie Gmina Miasta Toruń podpisała z PGE Toruń S.A. w poniedziałek, 10 czerwca 2024 r.
- Dzisiejsza umowa mieści się w szerokim spectrum działań samorządu na rzecz poprawy powietrza w Toruniu. Dofinansowujemy wymianę starego typu ogrzewania na instalacje przyjazne dla środowiska, inwestujemy w fotowoltaikę, rozwijamy systemy badania jakości powietrza w mieście, także pod kątem wykroczeń w zakresie spalania odpadów szkodliwych. W Toruniu wciąż jeszcze mamy ponad 1700 pieców w budynkach gminnych i należących do wspólnot mieszkaniowych. Dlatego musimy działać, by ten stan rzeczy jak najszybciej zmienić. Dzięki porozumieniu uda się w ciągu 4 lat przyłączyć 49 budynków z zasobu miejskiego, a to oznacza, że z 390 lokali znikną przysłowiowe „kopciuchy”, aż 585 pieców. To ważne by miasto zaczynało właśnie od siebie walkę z zanieczyszczeniem powietrza - mówił prezydent Torunia Paweł Gulewski.
Zgodnie z zawartym porozumieniem PGE zobowiązało się do doprowadzenia przyłączy do sieci ciepłowniczej, a Gmina Miasta Toruń poprzez ZGM we wspomnianych 390 lokalach przeprowadzi modernizację i wymianę dotychczasowych źródeł ciepła na ciepło sieciowe.
Oprócz tego, PGE w ramach projektu zamierza wybudować około 3 kilometrów sieci ciepłowniczej.
W całym mieście
Porozumienie dotyczące przyłączenia budynków Gminy miasta Toruń do sieci ciepłowniczej PGE Toruń S.A. obejmuje budynki usytuowane w różnych dzielnicach miasta: na Bydgoskim Przedmieściu (18 budynków), Mokrym i Jakubskim Przedmieściu (9 budynków), na terenie zabytkowej Starówki, Chełmińskiego Przedmieścia oraz Winnicy (22 budynków). Szacowane łączne zapotrzebowanie na ciepło tych budynków to około 5,2 MWt. Projekt realizowany będzie w latach 2024-2027. Jeszcze w tym roku ciepło sieciowe popłynie do 7 budynków (na Bydgoskim Przedmieściu, Mokrym, na Przedmieściu Jakubskim i Chełmińskim).