Kubuś Puchatek przyjacielem dzieci
Kubuś Puchatek to fikcyjna postać literacka dedykowana najmłodszym. Wesoły misio bawi dzieci od wielu dekad na całym świecie. Puchatka stworzył brytyjski pisarz Alan Alexander Milne (1882-1956). W 1926 roku wydał pierwszą książkę o przygodach zabawnego misia („Kubuś Puchatek”), zaś w 1928 roku wypuścił drugą część pt.: „Chatka Puchatka”. Kubuś nieprzerwanie jest obecny w kanonie dziecięcych bohaterów. Nie wszyscy jednak lubią sprytnego misia. Kto ma z nim największy problem?
Chiny i Kubuś Puchatek
Samo to połączenie już wydaje się absurdalne, ale faktycznie, chińscy komuniści nie lubią Puchatka. Co zdecydowało o niechęci? Odpowiedź jest w gruncie rzeczy banalna. Ten konflikt ma swoją genezę w roku 2012. Wtedy to pierwszym sekretarzem Komunistycznej Partii Chin został Xi Jinping. Niski i pulchny polityk skojarzył się internautom z wesołym misiem i szybko pojawił się w masie śmiesznych przeróbek. Od tego czasu chińska cenzura systematycznie usuwa wizerunki Kubusia Puchatka. W Chinach zakazano emitowania bajek z misiem, nie sprzedaje się też zabawek oraz ubrań z jego wizerunkiem.
Polecany artykuł:
Irracjonalny zakaz
Kubuś Puchatek jest postacią z gruntu pozytywną. Mimo pewnej pokraczności to pomysłowy, sprytny oraz pomocny towarzysz. Są to raczej chwalebne cechy, powszechnie uznawane za dobre. W Chinach widzą to jednak zupełnie inaczej. Dla cenzorów i być może samego lidera chińskich komunistów Kubuś Puchatek może ośmieszać i dawać powody do drwin. Komentatorzy jednogłośnie mówią o absurdalności ataków na postać z bajki.
Kult jednostki a Kubuś Puchatek
W Chinach od 2012 roku zaciska się pętla kontroli absolutnej państwa i partii nad obywatelem. Zmiany te i odwrót od (śladowego) liberalizmu zapoczątkował wspomniany Xi. Od tego czasu rozbudowywany jest kult wodza, czyli w prostym rozumieniu kult jednostki. Pierwszy raz położono taki nacisk na postać lidera od czasów osławionego twórcy Chińskiej Republiki Ludowej, Mao Zedonga. Dziś powszechny jest kult „myśli i idei Xi”. W każdej dziedzinie życia w Chinach pojawia się wątek koncepcji społecznych, politycznych i naukowych, który wywodzi się z „myśli lidera, Xi Jinpinga”. Z tego względu nikt w państwie środka nie próbuje nawet zaśmiać się z postaci wodza.
Zakazany film o misiu
Dużym echem na świecie odbiła się wiadomość o zakazie wyświetlania filmu „Krzysiu, gdzie jesteś?” w Chinach. Nikt nie mógł uwierzyć, że cenzura zdjęła ten niegroźny i pozbawiony odniesień politycznych film. Jedni wiązali nieobecność filmu z ograniczeniami kinematografii zagranicznej w tym kraju. Co roku w Chinach wyświetla się zaledwie 34 filmy z innych krajów. Być może Puchatek po prostu się nie załapał? Inni twierdzą, że zdecydowała niechęć do samej postaci misia.