Duma miasta
To, co pozostało z odkrytego basenu termalno-solankowego znajduje się w zachodniej części miasta, przy Alei Pojednania. Jego projektantami byli znani wówczas architekci Romuald Gutt i inżynier Aleksander Szniolis. Pływalnia miała około 100 m długości i blisko 40 m szerokości. Głębokość w najgłębszym miejscu wynosiła 3,5 m natomiast w najpłytszym 15 cm.
Ciechociński basen solankowy stanowił jedną z większych atrakcji kurortu do 2001 roku. Osiemnaście lat temu, 15 września w związku ze złym stanem technicznym oraz zbyt dużymi kosztami remontu, który miałby usprawnić basen – obiekt zamknięto, a miejsce, w którym kiedyś funkcjonował basen solankowy, od wielu już lat lat popada w coraz to większą ruinę.
Ratujmy co się da
Co jakiś czas dochodzą do nas informacje o próbach podniesienia basenu z ruin, jednak do tej pory na chęciach się kończy.
We wtorek 4 czerwca, pod honorowym patronatem burmistrza miasta Jarosława Jucewicza odbyło się kolejne spotkanie, którego celem było ratowanie basenu. W spotkaniu uczestniczyli. Jarosław Jucewicz, Sławomir Kopyść, Józef Łyczak, Marcin Strych, Zbigniew Strąk.Historię basenu solankowego przedstawiła zebranym Aldona Nocna
Polecany artykuł: