Pieniądze na budowę ECFC zagwarantowane uchwałą rządu

i

Autor: M.Witt-Ratowska Pieniądze na budowę ECFC zagwarantowane uchwałą rządu

Decyzja oficjalnie potwierdzona. Budowa ECF Camerimage ma zagwarantowane pieniądze [AUDIO]

2020-10-01 14:52

Wczoraj (30.09) późnym wieczorem premier Mateusz Morawiecki podpisał uchwałę rządu o dofinansowaniu budowy Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu z budżetu centralnego w wysokości 400 milionów złotych. 200 milionów daje miasto, na co zgodę dali toruńscy radni już wcześniej.

30 września to był ostateczny termin (przekładany z czerwca, z powodu koronawirusa), kiedy Rada Ministrów miała podjąć kluczową decyzję w sprawie finansowania ogromnej inwestycji w Toruniu, jaką jest budowa ECFC.

Jeszcze wczoraj prezydent miasta Michał Zaleski oszczędnie w słowach, ale przyznał, że uchwała została podjęta i czeka na oficjalne stanowisko. Dzisiaj (01.10) padły symboliczne słowa "Czas start!". Uchwała gwarantuje współfinansowanie budowy w latach 2021-2025, w kilku transzach. Na przyszły rok przeznaczono z budżetu państwa 32 miliony złotych.

Zanim jednak rozpocznie się budowa, konieczne są przygotowania do konkursu architektonicznego, potem projekt, kolejne etapy i wreszcie realizacja na terenie za CKK Jordanki.

Jest uchwała rządu w sprawie finansowania budowy ECFC w Toruniu:

Przypomnijmy, niemal dokładnie rok temu, 29 września 2019 roku podpisano porozumienie w sprawie utworzenia, prowadzenia i finansowania ECFC. Podpisali je minister kultury Piotr Gliński, prezydent Torunia Michał Zaleski oraz prezes Fundacji Tumult Marek Żydowicz. Radni Torunia zgodzili się na wydanie z budżetu miasta 200 milionów złotych na budowę Centrum oraz coroczne wsparcie jego działalności (w tym organizację Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Camerimage) w wysokości 4 milionów złotych. Taka sama kwota leży po stronie rządu.

Od stycznia tego roku ECFC działa jako instytucja kultury. Dyrektorem jest Kazimierz Suwała, od wielu lat związany z festiwalem filmowym. Po stronie miasta było również przekazanie gruntów - to działka o powierzchni 18 tysięcy metrów kwadratowych za CKK Jordanki. Przed nami, w listopadzie, 27. edycja MFF Camerimage, tym razem w formule hybrydowej

Zwiedzanie Torunia powinniśmy rozpocząć w sercu miasta

Z jakiego języka pochodzi to słowo? Komplet punktów to marzenie! Z pewnością się pomylisz

Pytanie 1 z 7
Jaki to język? Blümerant