Ale przede wszystkim w terenie albo przy maszynach do szycia. Dorota Zielińska, Anna Wankiewicz, Agnieszka Stanke oraz Daria Teus koordynują wszystkie działania i są otwarte na pomoc z każdej strony. Jest zbiórka materiałów ochronnych - gogle, kombinezony, fartuchy, rękawiczki, maseczki, osłony na buty, środki do dezynfekcji. Najlepiej medyczne, ale i podobne produkty (np. malarskie, robocze) też się przydadzą. Co istotne, wcale nie muszą to być od razu ilości hurtowe. Dziewczyny podkreślają, że nawet pojedyncze sztuki, kilka par rękawiczek, maseczek, kombinezon też są na wagę złota. Spokojnie więc i z takimi na pozór "drobiazgami" warto się zgłaszać, jeżeli chcemy pomóc.
Do tego internetowa zbiórka na rzecz szpitali. "Liczy się każda złotówka" - podkreśla Anna Wankiewicz - "Zbiórka jest transparentna, wszystko umieszczamy na stronie". Środki będą przeznaczone na konkretne zakupy, wskazane przez lecznice. Akcja wspiera Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu i Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu.
Są również inicjatywy spontaniczne, które już przynoszą efekty. Tak jak Druk Przyłbic Kujawsko-Pomorskie. Grupa na FB powstała praktycznie wczoraj, liczy ponad 20 osób, głównie pasjonatów wydruków 3D. Inspiracją takiego działania stała się oddolna akcja w Zielonej Górze, gdzie przyłbice z drukarek 3D trafiają do tamtejszego szpitala. Co więcej, prowizoryczną osłonę można wykonać samodzielnie, w ramach DIY, dla siebie, bliskich albo pracowników sklepu czy apteki.
Do tego szycie maseczek w ogromnych ilościach i niesamowitym tempie. Kto ma zapasy bawełny, flizeliny, włókniny filtrującej, tasiemek - kontakt mile widziany.
Do tej pory do szpitali trafiły już cztery dostawy z pomocą i będą kolejne.
Głównym źródłem komunikacji jest grupa "Rezerwa dla szpitali Kujawsko-pomorskie maseczki, rękawiczki itp." - to lokalna część ogólnopolskiej inicjatywy o tej samej nazwie, wspieranej przez Izbę Kosmetologów. To inicjatywa non-profit, a jej zasięg i możliwości zależą od wsparcia mieszkańców i wspólnego działania.