Czy trzeba wymieniać opony na zimowe?
Zgodnie z polskim prawem drogowym, w okresie zimowym, od 1 listopada do 1 kwietnia, kierowcy obowiązkowo muszą posiadać opony zimowe lub opony całoroczne oznaczone znakiem M+S (Mud and Snow), o ile warunki atmosferyczne tego wymagają. W praktyce oznacza to, że jeśli na drodze występują warunki zimowe, takie jak oblodzenie, śnieg lub gołoledź, to konieczne jest korzystanie z opon zimowych lub opon całorocznych. We wspomnianym czasie w roku policja prowadzi częste kontrole drogowe pod kątem odpowiednich opon.
Jakie kary za brak opon zimowych?
Wystarczy sięgnąć do nowego taryfikatora kar (obowiązuje od 17 września 2023 roku). Przeczytamy tam, iż kierowca za brak opon zimowych (szczególnie w trudnych warunkach atmosferycznych) może otrzymać mandat w wysokości nawet do 3 tys. zł (obowiązują widełki, decyzję podejmuje interweniujący mundurowy). Policjant ma także prawo zablokować dowód rejestracyjny pojazdu w CEP, odebrać go kierowcy, a nawet wycofać pojazd z ruchu.
Funkcjonariusz w takiej sytuacji powoła się na naruszenie Dz.Us. rok 1971 numer 12 poz. 114 art. 97 ustawy Kodeksu wykroczeń, czyli inaczej wykroczenie przeciwko innym przepisom (Dz.Us. rok 1971 numer 12 poz. 114), który mówi:
"Art. 97. Kto wykracza przeciwko innym przepisom o bezpieczeństwie lub o porządku ruchu na drogach publicznych, podlega karze grzywny do 3 000 złotych albo karze nagany".
W Polsce jest to jeszcze stosunkowo liberalne podejście. Na przykład w Czechach lub na Słowacji jazda bez opon zimowych jest zakazana i obwarowana poważnymi karami.