Od 7 października 2023 r. trwają bardzo intensywne działania zbrojne, za które najwyższą cenę płacą cywile zamieszkujący Strefę Gazy. W konflikcie giną także uprowadzeni przez Hamas zakładnicy.
Obywatele polscy wśród ofiar
Dwie osoby, o których wspomina polskie MSZ mają poświadczone polskie obywatelstwa. Oznacza to, że posiadali je także w momencie, gdy byli już zakładnikami - przekazał rzecznik MSZ Paweł Wroński.
Istnieje jednak domniemanie, że jak twierdzi Paweł Wroński, zakładnicy nie wiedzieli, że są obywatelami polskimi, którzy są to zatem de facto obywatele Izraela, którym strona polska starała się zwiększyć szanse na uzyskanie wolności
Jak podał portal Times of Israel, zmarli zakładnicy to 79-letni Chaim Peri, 84-letni Amiram Cooper, 80-letni Joram Metzger i 51-letni Nadav Popplewell. IDF nie podały okoliczności ich śmierci, powołując się na trwające śledztwo.
Ambasada Izraela w Polsce podała, że polskie obywatelstwo mieli Amiram Cooper i Chaim Peri.
Apele MSZ
Polskie resort dyplomacji podkreślił też, że Polska ponawia swój apel o zawieszenie broni w Gazie i natychmiastowe uwolnienie zakładników.
Zgodnie z informacjami podanymi przez Polską Akcję Humanitarną Na chwilę obecną wiemy, że w wyniku konfliktu życie straciło co najmniej 22,8 tysięcy ludzi (szacuje się, że ok. 70% z nich to kobiety i dzieci), a ponad 58 tysięcy osób zostało rannych. Liczby te rosną z każdym dniem. Do tej pory blisko 1,9 mln osób, a więc 85% mieszkańców Strefy, musiało opuścić swoje domy. Przebywają w tej chwili głównie w jej południowej części, wciąż narażeni na ostrzały.
Polecany artykuł: