Absolwenci ósmych klas mają przed sobą intensywne trzy dni. Zamiast w kwietniu, egzamin podsumowujący naukę w szkole podstawowej, piszą dopiero w połowie czerwca. Wszystkiemu winien koronawirus. Dlatego też na wyniki muszą poczekać do końca lipca.
Jutro (16.06) o godzinie 9.00 czas na język polski, w środę (17.06) matematyka i w czwartek (18.06) język obcy nowożytny. Zdecydowana większość ósmoklasistów wybiera angielski.
Według danych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku, w Toruniu do egzaminu przystępuje 1916 osób z 40 szkół. Wśród nich jest 29 prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń i 1666 absolwentów.
Przebieg egzaminu - pisanie, zasady i czas trwania - jest taki, jak w poprzednich latach. Gdańska OKE nawet zwraca uwagę, że na kartach egzaminacyjnych mogą być daty wskazujące na termin kwietniowy, bo ich drukowanie zakończyło się w marcu 2020.
Oczywiście największa różnica i jednocześnie wyzwanie dla szkół, to przygotowanie wszystkiego zgodnie z reżimem sanitarnym. Sprawdziliśmy, jak to wygląda w Szkole Podstawowej nr 8 w Toruniu.
Uczniowie będą wpuszczani przez kilka różnych wejść na teren szkoły, w odpowiednich przedziałach czasowych, ławki na sali gimnastycznej są ustawione w odstępach dwu-, dwuipółmetrowych - informuje Joanna Giedrys, wicedyrektor SP nr 8. Komisje również będą oddalone ze swoimi stanowiskami, tak więc wszystko odbędzie się zgodnie z zasadami bezpieczeństwa.
Szkoła przygotowała oczywiście płyny dezynfekcyjne oraz maseczki dla nauczycieli, także dla zapominalskich uczniów - podkreśla Lucyna Bała, wicedyrektor "ósemki".
Na egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania, w przypadku matematyki również linijkę. Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także wnosić i używać telefonów komórkowych. W tym roku, podobnie jak podczas matur, szkoły nie zapewniają wody do picia, trzeba mieć swoją.
Przy okazji warto wspomnieć, że od 2022 roku będzie więcej egzaminów dla ósmoklasistów. Zamiast trzech - cztery przedmioty obowiązkowe:
- język polski,
- matematyka,
- język obcy nowożytny,
- jeden przedmiot do wyboru: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia.