Hałas na osiedlu!
Mieszkańcy jednego z toruńskich osiedli skarżą się, że ze względu na hałas dochodzący z pobliskich zakładów Bella, nie mogą spać w nocy. Jedna z oburzonych osób twierdzi, że większość osób z osiedla ma podobne zdanie i mają dosyć. Co jest źródłem problemu? Chodzi o zakład produkcyjny Bella Sp. z o.o. Walkę z dokuczliwym hałasem podjęto już rok temu. Mieszkańcy Osiedla Bielawy złożyli już w tej sprawie do Urzędu Miasta Torunia petycję o wybudowanie ekranów akustycznych, które powinny wygłuszyć hałas. Dokument z podpisami wielu zainteresowanych osób złożono dokładnie 9 marca 2023 roku.
Zarzuty mieszkańców
Jeden z tamtejszych mieszkańców podzielił się interesującymi faktami na temat zaistniałego problemu. Stawia też TZMO konkretne zarzuty.
Jego zdaniem działalność zakładu oraz nieustanny ruch ciężarówek (ich liczba rośnie) negatywnie wpływają na jakość życia mieszkańców Osiedla Spółdzielni Mieszkaniowej Zieleniec (chodzi o budynki mieszkalne spółdzielni oraz domy jednorodzinne) i mieszkańców domów jednorodzinnych położonych w bliskim sąsiedztwie zakładu produkcyjnego Bella Sp. z o.o. W strefie bezpośredniego oddziaływania hałasu emitowanego przez zakład produkcyjny, centrum handlowe oraz przejeżdżające pojazdy znajdują się mieszkańcy ulic: Gdańskiej, Elbląskiej, Koszalińskiej oraz Szczecińskiej.
W nocy jest jeszcze głośniej!
Mieszkaniec twierdzi, że uciążliwość immisji, które regularnie występują za dnia, wzmaga się znacznie w porze nocnej, powodując zakłócanie snu. Szczególnie odczuwalna jest głośna, nieustanna praca zakładu Bella Sp. z o.o. Nieustanny, regularny szum powstały na skutek działalności hal produkcyjnych istotnie pogarsza warunki życiowe w budynkach mieszkalnych. Fale dźwiękowe uderzające w budynki i wdzierające się przez okna oraz kominy wentylacyjne odczuwalne są przez mieszkańców całą dobę. Ponadto otwarcie okna skutkuje wzrostem hałasu słyszanego w mieszkaniach i domach. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska prowadzi sprawę przeciwko Belli.
TZMO odpowiada na zarzuty i popiera mieszkańców
Na zapytania dziennikarzy odpowiedziała przedstawicielka TZMO. Jak wyglądała krok po kroku analiza hałasu emitowanego przez zakład produkcyjny Bella?
- W dniu 7 listopada 2005 roku roku spółka otrzymała decyzję Urzędu Miasta Toruń o dopuszczalnym poziomie hałasu (WŚiZ.7670-32/05) w porze dziennej 55 dB i w porze nocnej 45 dB.
- W 2006 roku na skutek rozbudowy Szosy Lubickiej stała się oną drogą krajową (DK80). Hałas drogowy generowany przez DK 80 (ul. Szosa Lubicka) oraz DK15 (ul. Olsztyńska) w porze nocnej mieści się w przedziale 65-70 dB a w strefie zamieszkania, osiedla do 55-60 dB.
- W ramach prowadzonej kontroli WIOŚ przeprowadził pomiaru hałasu w strefie planowanej rozbudowy osiedla mieszkaniowego od strony ul. Olimpijskiej. W wyniku pomiaru stwierdzono przekroczenie o 3,4 dB.
- W oparciu o protokół kontrolny WIOŚ podjęto prace budowlane, polegające na uszczelnieniu akustycznym instalacji produkcyjnych od strony ul. Olimpijskiej. Efektem jest ograniczenie hałasu z poziomu 48,4 dB do 46,6 dB (1,6 dB powyżej poziomu dopuszczalnego w porze nocnej)
- W celu dalszego ograniczenia hałasu do wymaganego poziomu 45 dB w porze nocnej, Spółka przygotowała do delegatury WIOŚ w Toruniu wyjaśnienia i wniosek w tym zakresie. Planowane prace obejmują prace projektowe a na ich podstawie niezbędne modernizacje infrastruktury technicznej i technologicznej.
Niezależnie od decyzji miasta Torunia w sprawie budowy ekranów akustycznych, firma TZMO sama pracuje nad ograniczeniem hałasu, tak aby spełnić wymóg 45 dB. Zdaniem firmy petycja mieszkańców jest w pełni słuszna. Mieszkańcy potrzebują tej inwestycji, spełnia ona również kryteria wspólnej odpowiedzialności stron - mieszkańców, administracji oraz biznesu. Petycja powinna zatem doczekać się realizacji. Należy też podkreślić, że spółka Bella zapewnia, iż rozwiąże problem hałasu.
Mieszkańcy mają nadzieję na pozytywny finał sprawy i wyrażają nadzieję, że nie skończy się tylko na "gadaniu i deklaracjach".