Hiszpańscy giganci w Toruniu, czyli Święto Trzech Króli

i

Autor: Wojtek Szabelski, Urząd Miasta Torunia W tym roku bez barwnej parady, kolędy wyłącznie on-line

Hiszpańscy giganci w Toruniu, czyli Święto Trzech Króli. Zobacz, jak miasto świętowało w latach 2013-2014 [WIDEO]

2021-01-06 15:51

Hiszpańscy gigantes, kolędowanie on-line oraz konkurs na najpiękniejszą koronę – tak wyglądało Święto Trzech Króli w Toruniu. Olbrzymie figury stanęły przy szopce na Rynku Nowomiejskim, ale można je było zobaczyć także na ulicach Szerokiej, Królowej Jadwigi, aż do Rynku Staromiejskiego.

Samo kolędowanie odbyło się na stronie Toruńskiej Agendy Kulturalnej. Koncertu Małej Rewii, Michała Hajduczenia, Radka Wysockiego wraz z zespołem Kavoo oraz Szkoły New Art mogliśmy posłuchać na Facebooku. Ze względu na trwającą epidemię koronawirusa i wprowadzone w związku z nią restrykcje, w trakcie transmisji obowiązywał całkowity zakaz wchodzenia do szopki.

Każdego roku, torunianie tłumnie obchodzili święto uczestnicząc w paradzie, która miała przypominać o wydarzeniach sprzed ponad 2 tysięcy lat temu - kiedy to Trzej Królowie podążając za Gwiazdą Betlejemską przybyli do stajenki. Przynieśli złoto, kadzidło i mirrę. Zdarzało się, że trzej królowie: Kacper, Melchior i Baltazar przez Toruń przejeżdżali w zabytkowych samochodach. Uroczystość gromadziła tłumy. By poczuć tę atmosferę, której w tym roku mogło wielu brakować przenieśmy się teraz do roku 2013 i 2014. Zobacz film, który przypomni ci atmosferę Święta Trzech Króli w Toruniu.

Święto Trzech Króli w Toruniu 2013-2014

Objawienie Pańskie to chrześcijańska uroczystość mająca uczcić objawienie się Boga człowiekowi, obecność Boga w historii człowieka, a także uzdolnienie człowieka do rozumowego poznania Boga. Symbolami święta jest historia opisana w Ewangelii Mateusza, według której Mędrcy ze Wschodu przybyli do Betlejem, aby oddać pokłon Jezusowi. W kościele rzymskokatolickim jest to święto nakazane.

Sonda
Czy gorączka zawsze towarzyszy chorobie?