Miasto jest w trakcie szacowania skutków zmiany cen nośników energii. Za pierwszy kwartał nowego roku cena jednostki energii elektrycznej jest o 2/3 wyższa od kwoty z czwartego kwartału zeszłego roku.
To jest istotny wzrost w skali całej grupy zakupowej, której liderem jest miasto. 2 300 000 złotych więcej trzeba będzie przeznaczyć na zakup energii elektrycznej dla potrzeb oświetlenia budynków i przestrzeni publicznych, a także dla wszelkich innych potrzeb. W tej chwili ustalamy jakie skutki będzie miała podwyżka cen gazu – część budynków miejskich jest ogrzewanych gazem. Szczególnie na lewobrzeżu mamy budynki miejskie i komunalne ogrzewane w ten sposób i ceny gazu zdecydowanie wpłyną na koszty utrzymania tych budynków. Musimy to skrupulatnie posprawdzać, wciąż mamy nadzieję, że te podwyżki się zatrzymają – mówił nam prezydent Michał Zaleski.
Podwyżki cen prądu mocno wpływają na koszty utrzymania komunikacji zbiorowej. PKP zdecydowało się na podwyższenie cen biletów, drożej jest też w bydgoskich tramwajach i autobusach. Czy Toruń też ma przygotować się na droższe przejazdy?
W perspektywie najbliższych miesięcy nie przewidujemy zmian cen biletów komunikacji miejskiej, natomiast jeżeli ta tendencja poziomu cen, a nie daj boże ich dalszego wzrostu, utrzyma się, to takie rozważania mogą być po tym roku konieczne – dodał prezydent Zaleski.
Polecany artykuł: