Toruń: jak pomóc bezdomnym? [ZOBACZ JAK]

i

Autor: ROPS Toruń

Jak pomóc kujawsko-pomorskim bezdomnym? Nie bądźmy obojętni!

2021-12-31 20:58

Mroźne noce sprawiają, że na klatkach schodowych budynków, w piwnicach i bramach coraz częściej spotykamy osoby bezdomne. Często budzi to agresję mieszkańców, tymczasem zamiast przepędzać takie osoby, o wiele lepiej po prostu zawiadomić odpowiednie służby.

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej po raz kolejny wychodzi z apelem do mieszkańców naszego województwa: nie bądźmy obojętni na kwestię osób w kryzysie bezdomności. Zasada jest prosta – jeśli widzimy osobę znajdującą się w kryzysie bezdomności, alarmujmy o tym służby porządkowe pod numerem 112 lub 986. Szczególnie zimą może to uratować człowieka przed śmiercią z wychłodzenia.

Osobom bezdomnym wskazujemy miejsca, gdzie można uzyskać pomoc: ciepły posiłek, czyste ubranie. Jeżeli taka osoba potrzebuje pomocy medycznej, wzywamy karetkę. Jeżeli taka osoba potrzebowałaby, żeby przewieźć ją do schroniska, to również przewozimy. Z każdą taką sytuacją prosimy, by dzwonić do nas pod numer 986. Będziemy przyjeżdżać, sprawdzać jak sprawa wygląda – zapewnia rzecznik toruńskich strażników miejskich Jarosław Paralusz

ROPS jak co roku prowadzi kampanię informacyjną dotyczącą placówek, które niosą pomoc osobom w kryzysie bezdomności. Kliknij i sprawdź, dokąd odesłać napotkaną osobę w kryzysie.

Bezdomność to widzialny, a jednak niezauważany problem. W naszym województwie oszacowano, że osób dotkniętych tym kryzysem jest około 1500. Skala problemu jest ogromna. W naszym województwie funkcjonuje 26 placówek, gdzie osoba bezdomna może uzyskać pomoc. Są to schroniska, noclegownie i ogrzewalnie. Dodatkowo, w okresie jesienno-zimowym działa 27 jadłodajni – wylicza Karolina Socha z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej.