Dom Polsko-Ukraiński tworzy nową przestrzeń we wzajemnych relacjach. To przestrzeń do integracji i wymiany doświadczeń społeczności polskiej i ukraińskiej mieszkającej w Toruniu.
Nie tylko warsztaty
Odbywać się tu będą warsztaty, szkolenia, spotkania informacyjne i motywacyjne, które będą skupiać osoby o podobnych zainteresowaniach, dyżury specjalistów. Będzie to również miejsce do spotkań projektowych.
Dobro dla Dobra
Lokal jest jednocześnie siedzibą Fundacji „Dobro dla Dobra”, która została zarejestrowana w listopadzie 2022. Kontynuuje ona działania podejmowane wcześniej przez stowarzyszenie o tej samej nazwie, które powstało po wybuchu wojny w Ukrainie w celu wspierania uchodźców przybywających do Torunia. Na jej czele stoi Tatiana Dembska - z pochodzenia Ukrainka, która od lat mieszka i pracuje w Toruniu.
Punkt pomocy
Zaraz po ataku Rosji na Ukrainę, pod koniec lutego 2022 r., zaczęła organizować pomoc Ukrainie i jej obywatelom. Od marca 2022 r. prowadzi w Toruniu Punkt Pomocy Uchodźcom z Ukrainy. W pierwszych miesiącach wojny Punkt wydawał miesięcznie pomoc dla ok. 1000 rodzin. Obecnie ma pod opieką ok. 400 rodzin.
Otwarcie Domu Polsko-Ukraińskiego było częścią trwającego Tygodnia Kultury Ukraińskiej. Przez dziewięć dni zainteresowani mogli uczestniczyć w licznych zajęciach zapoznających ze wspaniałą ukraińską kuchnią, sztuką, rękodziełem i zwyczajami.
Czytanie bajek
Zaplanowano też wspólne czytanie bajek czy dekorowanie pierników, a także warsztaty kulinarne. W Kombinacie Kultury przy ul. Podmurnej 1/3 (dawny Dom Muz) pojawiła się wystawa "Ukrainy Oczy Wojny" poświęcona walkom o Mariupol, o której opowiedzą rodziny ukraińskich żołnierzy. Wszystko ma zwieńczyć specjalny koncert.
Polecany artykuł: