Szpitalem Miejskim w Toruniu pokieruje nowy dyrektor
W lipcu bieżącego roku, uchwałą nr 49/24 Rada Miasta Torunia utworzyła komisję do przeprowadzenia konkursu na nowego dyrektora Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Mikołaja Kopernika. Przewodniczącą tego zespołu została Dagmara Zielińska, pełniąca funkcję zastępcy prezydenta Torunia. W skład komisji weszli m.in. Szymon Kudlicki, Aleksandra Wachowiak-Kaźmierczak, Agnieszka Wasita, Anna Szytniewska oraz Adrian Mól jako przedstawiciele miasta. Radę Społeczną reprezentował Marcin Czyżniewski.
Na podstawie zarządzenia nr 188 Prezydenta Miasta Torunia z dnia 2 sierpnia 2024 r., ogłoszono nabór na stanowisko dyrektora Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Mikołaja Kopernika. Proces ten trwał do 20 sierpnia 2024 r. i zakończył się wpłynięciem sześciu zgłoszeń. W dniu 22 sierpnia 2024 r. komisja oceniła zgłoszone kandydatury pod kątem formalnym, kwalifikując cztery osoby do kolejnego etapu – indywidualnych rozmów. Po ich przeprowadzeniu 3 września komisja, w drodze tajnego głosowania, wybrała Jana Gesseka na nowego dyrektora szpitala.
Kadencja nowego dyrektora
Jan Gessek został powołany na stanowisko dyrektora na sześcioletnią kadencję, która trwać będzie od 1 października 2024 roku do 30 września 2030 roku. Decyzja ta oparta jest na przepisach art. 30 ust. 2 pkt 5 ustawy o samorządzie gminnym z dnia 8 marca 1990 roku (Dz.U. z 2024 r., poz. 609 i 721) oraz na przepisach art. 46 ust. 3 i art. 49 ust. 6 ustawy o działalności leczniczej z dnia 15 kwietnia 2011 roku (Dz.U. z 2024 r., poz. 799).
Plany nowego dyrektora na działalność Szpitala Miejskiego
Plan rozwoju Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu przedstawiony przez Jana Gesska opiera się na następujących punktach:
- zwiększeniu potencjału wykonywanych świadczeń na oddziale kardiologii i intensywnej opieki kardiologicznej,
- rozwinięciu procedur z zakresu neurochirurgii i neuroradiologii,
- utworzeniu poradni POZ i wyodrębnionego zespołu poradni przyszpitalnych,
- zwiększeniu realizacji przeszczepów szpiku,
- zwiększeniu realizacji świadczeń onkologicznych w oddziale urologii,
- utworzeniu dziennego oddziału rehabilitacji kardiologicznej,
- zwiększeniu liczby łóżek OIOM,
- utworzeniu w strukturze oddziału chirurgii wydzielonej części chirurgii naczyniowej,
- zwiększeniu realizacji świadczeń chirurgii onkologicznej,
- rozbudowy bloków operacyjnych,
- rozbudowy zakładu diagnostyki obrazowej,
- budowy nowego budynku z wyniesionym lądowiskiem HEMS,
- rozwoju szpitala ukierunkowanego na pozyskanie kadry medycznej,
- rozwoju badań klinicznych niekomercyjnych i komercyjnych,
- rozwoju współpracy z jednostkami klinicznymi oraz utworzenie oddziałów klinicznych,
- realizacji wspólnie z Gminą Miasta Toruń programów profilaktycznych.
W najbliższych miesiącach w szpitalu będzie się działo, czeka bowiem stworzenie własnego Zakładu Diagnostyki Obrazowej z własnym tomografem komputerowym.