Po wyborach

Kiedy trzeba usunąć plakaty wyborcze? Prawo mówi jasno o odpowiedzialności [GALERIA]

2024-04-10 14:56

W czasie kampanii wyborczej mieszkańcy miast narzekają najczęściej na masowe oplakatowanie otoczenia. Plakaty i banery zalegają na płotach, bramach, słupach ogłoszeniowych, lampach miejskich i masie innych miejsc. Wszystko, aby potencjalny wyborca dojrzał uśmiechniętą buzię kandydata. Plakaty trzeba jednak usunąć. Do kiedy? Czy grożą kary?

Kary za nieusunięcie plakatów wyborczych

Prawo, a dokładnie Kodeks Wyborczy, mówi jasno o kwestii usuwania plakatów wyborczych po zakończeniu wyborów. Dany kandydat i jego pełnomocnicy, bez względu na rezultat elekcyjny, mają obowiązek zlikwidować swoje materiały agitacyjne dokładnie 30 dni od dnia wyborów. W tym wypadku termin mija 7 maja 2024 roku. W przypadku II tury termin się wydłuża.

Plakaty wyborcze zawsze mają być umieszczane tak, aby nie powodować zniszczeń obiektów publicznych. Wymagane są także zgody osób, które są właścicielami, np. płotów, słupów ogłoszeniowych, murów, które stanowią część budynku itp.

Termin 30 dni nie dotyczy jedynie materiałów wyborczych, które znajdują się na obiektach prywatnych. Wtedy kwestia ich usunięcia musi być ustalona indywidualnie z właścicielem lub upoważnionym zarządcą.

Kara za nieusunięcie plakatów wyborczych i innych materiałów agitacyjnych w terminie 30 dni od dnia wyborów może wynieść od 20 zł do nawet 5000 zł.

Oto pozostałości po wyborach w Toruniu

Sonda
Kto Twoim zdaniem wygrał ostatnie wybory samorządowe?