Przyjęte tu rozwiązania – śluzy, system monitorowania pacjentów, moduły z instalacją gazów medycznych z możliwością podłączenia respiratora na każdym stanowisku - pozwalają na stosowanie zaawansowanej terapii, a także na wyeliminowanie w praktyce zagrożenia transmisji zakażeń. Pierwsi pacjenci pojawią jeszcze w grudniu.
W lutym natomiast zostanie oddanie do użytku pawilon przeznaczony docelowo dla oddziałów i poradni psychiatrycznych.
Na razie przygotowujemy go jednak także pod konieczności związane z epidemią Covid-19, jako dwustułóżkową rezerwę na wypadek pojawienia się większej liczby chorych wymagających hospitalizacji - mówił marszałek Piotr Całbecki.
Finiszująca budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu to najważniejsza obecnie kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. Jej koszt to 560 mln zł, z czego około 200 mln zł kosztuje instalowany tu sprzęt medyczny. Mówi naczelny lekarz Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, prof. Marek Jackowski.
Sam tylko pawilon oddziału zakaźnego ma na trzech kondygnacjach powierzchnię ponad 8 tysięcy metrów kwadratowych. Na parterze będzie centralna rejestracja do poradni i poczekalnia, i będą one łączyć się z budynkiem głównym szpitala. Sale z łóżkami będą od parteru aż do drugiego piętra. W obiekcie zainstalowano m.in. nowoczesną śluzę, która oddziela oddział od pozostałych części szpitala. Jest też sala wytchnieniowa. Przez śluzę, wyposażoną m.in. w lampy emitujące promieniowanie ultrafioletowe, generatory mgły dezynfekcyjnej, nawiew powietrza i system filtrów, będzie musiał przechodzić pracujący tu personel. Osobna komora śluzy jest przeznaczona dla dostarczanych na oddział leków, posiłków i innych materiałów oraz do wywożenia z oddziału materiałów tu używanych, które zawsze należy uznać za potencjalnie zainfekowane. Zakończenie inwestycji w połowie przyszłego roku. Więcej w temacie na stronach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego TUTAJ.