W konkursie, na najciekawsze propozycje imion, oddano aż 714 głosów. Zwycięzcami w konkursie są internauci niemal z całej Polski, którzy otrzymają nagrody ufundowane przez organizatora, Stowarzyszanie na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” i PGE Toruń.
To drugi raz, kiedy dzięki zamontowanym w gnieździe kamerom, możemy on-line śledzić zarówno wyklucie piskląt, ich obrączkowanie, a dziś – z dumą patrzymy na to, jak te piękne ptaki się rozwijają, dążąc do samodzielności. Przypomnijmy - wykluły się w marcu, w maju odbyło się ich obrączkowanie, a w czerwcu „młode” otrzymały imiona.
To drugi lęg pary – Katarzynki i Piernika. W ubiegłym roku, para wychowała czworo piskląt. W tym roku, z jaj wykluły się również cztery młode – informuje Julita Karpińska z PGE Toruń.
Sokół wędrowny (Falco peregrinus) to gatunek średniego ptaka drapieżnego z rodziny sokołowatych. Zasiedla wszystkie kontynenty z wyjątkiem Antarktydy. W Polsce nieliczny ptak lęgowy. Tym bardziej cieszy lęg w Toruniu, który jest jednym z trzech miast w Polsce, gdzie PGE Energia Ciepła ma pod opieką gniazda. Sokoły gniazdują też w Lublinie i Gdyni.
Pomimo nazwy gatunkowej sokół wędrowny nie jest ptakiem migrującym. Szybkość, z jaką porusza się sokół w trakcie ataku na zwierzynę, zmierzył Ken Franklin w latach 90. Skoczył z ptakiem na dużej wysokości z samolotu i osiągnął prędkość 400 km/h. Uważa jednak, że mogłaby być ona jeszcze większa.