Kujawsko-pomorskie bez przypadku koronawirusa - jednak w pełnej gotowości na jego przyjście. W czterech placówkach wprowadzono "stan podwyższonej gotowości”. To Szpital Zakaźny w Bydgoszczy, Szpital Pulmonologiczny w Bydgoszczy, Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu i Szpital w Świeciu. Inne czekają na ewentualnych pacjentów - to te we Włocławku, Inowrocławiu oraz Grudziądzu.
Dziś o godzinie 09:00 w Delegaturze Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Toruniu odbyło się specjalne posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W spotkaniu uczestniczyli wojewoda, Mikołaj Bogdanowicz, prezydent Torunia Michał Zaleski, Jerzy Kasprzak, państwowy wojewódzki inspektor sanitarny oraz przedstawiciele służb mundurowych.
Informacje są dobre - w Toruniu, a także w całym województwie kujawsko-pomorskim nie ma przypadku koronawirusa. Jednak służby są przygotowane na jego przyjście w każdej chwili.
Pod znakiem zapytania stoi organizacja wielu imprez masowych. Wczoraj (08.03.) odbyło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego razem z premierem Mateuszem Morawieckim. Zgodnie z nowymi ustaleniami - Główny Inspektor Sanitarny zaleca odwołanie wszystkich imprez masowych, w których uczestniczy powyżej tysiąca osób. Dodatkowym kryterium miałoby być uczestnictwo dzieci oraz obcokrajowców. Wydarzeniem, które może się nie odbyć jest chociażby WELCONOMY, które zaplanowano w dniach 16-17 marca.
- Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Nie podjęliśmy jeszcze żadnych decyzji dotyczących odwołania imprez masowych organizowanych przez miasto, czy ograniczenia wymiany międzynarodowej. W szkołach prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń oraz w instytucjach użyteczności publicznej pojawiły się plakaty informacyjne o odpowiednich działaniach profilaktycznych – powiedział na konferencji prezydent Torunia Michał Zaleski.
W najbliższym czasie powinniśmy poznać listę imprez, które z powodu koronawirusa nie odbędą się w Toruniu. Na ten moment zmiana terminu potwierdzona jest w jednym przypadku. Zawody „Jestem sprawny, sprawny miś”, które miały odbyć się 10 marca zostały przesunięte. Miało w nich wziąć udział około 350 uczniów toruńskich podstawówek.
To tylko jedna z metod prewencyjnych przed koronawirusem. Co zrobić jeśli termometry wskazują ponad normę, towarzyszy nam osłabienie, kaszel oraz duszności? Jeśli zauważymy u siebie niepokojące symptomy - zgłośmy się najpierw telefonicznie do lekarza rodzinnego lub bezpośrednio do sanepidu. Nie odwiedzamy takich placówek jak SOR, Izby Przyjęć czy do zwykłej przychodni. W razie potwierdzenia naszych przypuszczeń dotyczących zarażenia koronawirusem - od razu udajemy się do Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.
Dodatkowo najważniejsza jest informacja, a także - profilaktyka. O to dba również toruński magistrat. Dezynfekowane są pojazdy MZK, a wszędzie gdzie się tylko da - pojawiają się ulotki lub spoty, które przypominają jak zachowywać się w obliczu koronawirusa.