Królowa Elżbieta II z dynastii Windsorów panowała 70 lat, pobiła tym samym rekord swojej prababki, słynnej królowej Wiktorii (zasiadała na tronie Anglii w XIX wieku w latach 1837 - 1901). Jej życie było pełne rozmaitych wydarzeń, panowała bowiem w okresie podzielonej, zimnowojennej Europy. Walki wywiadów, akcje rozmaitych organizacji terrorystycznych, nowe konflikty zbrojne itp., jednym słowem bujny społeczno-politycznie czas. Mimo wszystko zawsze starała się trzymać klasę i godnie reprezentować Zjednoczone Królestwo.
Królowa ociepla wizerunek
Dopiero w ostatnich latach swoje życia zdecydowała się na konfrontację poważnego, monarszego wizerunku z luźniejszym stylem kultury współczesnej. Wystąpiła w kilku produkcjach, pojawiała się w internecie. Widzowie przyjęli nową odsłonę królowej bardzo ciepło, nieukrywano powszechnego, pozytywnego zaskoczenia.
Polecany artykuł:
Elżbieta II i James Bond
W 2012 roku królowa Elżbieta II wystąpiła wraz z odtwórcą roli Jamesa Bonda, Danielem Craigiem w filmie reklamowym, który był wizytówką igrzysk olimpijskich w Londynie. Impreza sportowa miała pokazać Wielką Brytanię jako potężny i atrakcyjny kraj, który zawsze warto odwiedzić. Między innymi dla tego zdecydowano się na absolutnie nietypową akcję promocyjną – zestawiono razem Jamesa Bonda oraz królową Elżbietę II.
Film do kampanii, zatytułowany „Happy and Glorious”, wyreżyserował Danny Boyle, twórca m.in. „Slumdoga”. Opowiada on o tym jak, agent 007 przybywa do Pałacu Buckingham, aby eskortować królową na ceremonię otwarcia igrzysk w Londynie. Dalej był lot śmigłowcem nad miastem w pobliżu London Stadium oraz wspólny skok ze spadochronem. Po chwili królowa, w tej samej sukni, pojawiła się na trybunie honorowej. Projekt utrzymywany był w ścisłej tajemnicy, nawet przed rodziną królewską. O występie Elżbiety II wiedział podobno jedynie jej mąż, książę Filip.
Elżbieta II i miś Paddington
W czerwcu 2022 roku królowa Elżbieta II obchodziła Platynowy Jubileusz, czyli 70-lecie panowania. Z tej wyjątkowej okazji zgodziła się na nagranie niedługiego wideo, na którym pije herbatę w towarzystwie popularnego w Wielkiej Brytanii misia Paddingtona. Wesoły miś, w swej nonszalancji, zaoferował królowej kanapkę z marmoladą. Pojawił się także lakoniczny dialog. – Zawsze przechowuję jedną na wszelki wypadek – powiedział miś. – Ja też tak robię – odparła królowa, wyjmując powoli z czarnej torebki swoją kanapkę. – Na później – dodała. Filmik z wesołym misiem został dobrze odebrany przez opinię publiczną na wyspach, wiele pozytywnych komentarzy pojawiło się na całym świecie.
Elżbieta II i muzycy
Poza osobistymi występami w krótkich filmikach, Elżbieta II przez wiele lat wywierała swoją osobą wpływ na twórczość wielu artystów ze świata pop kultury. W 1969 roku do figury królowej odniósł się członek zespołu The Beatles, Paul McCartney w utworze „Her Majesty” na płycie „Abbey Road”. W 1977 roku zespół Sex Pistols nagrał utwór „God Save the Queen” z okazji Diamentowego Jubileuszu królowej. W 1986 roku zespół The Smiths nagrał utwór „The Queen is Dead”, który miał mniej optymistyczny charakter. Pewnym jest, iż królowa Elżbieta II jeszcze za życia weszła do światowej kultury popularnej.