Camino Polaco, czyli Droga Polska liczy 210 kilometrów i prowadzi przez: Ogrodniki, Suwałki, Olecko, Kętrzyn, Olsztyn, Gietrzwałd, Ostróda, Iława, Nowe Miasto Lubawskie, Brodnica, Płonne, Toruń, Inowrocław, Mogilno, Ostrów Lednicki, Gniezno, Poznań i do Słubic. W Polsce jest kilka tras związanych ze Św.Jakubem, wiele z nich się łączy, krzyżuje. Są oznaczone charakterystycznym symbolem muszli. A i tak wszystkie, także z innych krajów europejskich, prowadzą do Santiago de Compostela w Hiszpanii, do grobu apostoła. Miejsca kultu, które odwiedzają tysiące pielgrzymów.
Droga Św. Jakuba istnieje od ponad 1000 lat, ale stosunkowo niedawno szlak ożył na nowo i trafił na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Cała sieć szlaków Świętego Jakuba w Polsce liczy obecnie blisko 6 tysięcy kilometrów. Zawiązana w 2011 roku Federacja Dróg Świętego Jakuba zrzesza regiony i organizacje z ośmiu krajów, w tym województwo kujawsko-pomorskie. Ścisła współpraca jest z hiszpańskim regionem Nawarra, stąd aktywny udział w wydarzeniach i promocja szlaku.
Najbliższa okazja w maju. Nawet jeżeli ktoś nie miał i nie ma okazji wyruszyć na Camino de Santiago, to wystarczy Camino Polaco. Urząd Marszałkowski czeka do 15 marca na ciekawe pomysły turystyczne, plenerowe, artystyczne, itp. związane ze Szlakiem Św.Jakuba.
W Toruniu miejsca na Camino Polaco to przede wszystkim kościół Św.Jakuba. Obok, przy ulicy Szpitalnej 4, mieścił się szpital Św.Jakuba, który powstał w XIII wieku dla mieszkańców Nowego Miasta.