Jednocześnie informuję, że w województwie kujawsko-pomorskim mamy kolejną osobę ozdrowiałą z powiatu mogileńskiego. W sumie jest ich 12 - podaje Adrian Mól, rzecznik wojewody.
Obecnie chorzy na COVID-19 przebywają w pięciu szpitalach. Najwięcej w jednoimiennym zakaźnym w Grudziądzu - 46 osób, w tym 17 w stanie ciężkim. 14 pacjentów jest w Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy, w Toruniu w zakaźnym pięć (tu wszyscy w stanie dobrym) oraz cztery w bydgoskim Centrum Pulmonologii. W sumie stan 19 osób określany jest jako ciężki.
Kolejnych 37 zakażonych koronawirusem mieszka w izolatorium w Ciechocinku. To miejsce dla tych, u których objawy i przebieg choroby są łagodne, mają na miejscu całodobową opiekę, posiłki, jednoosobowe pokoje.
Dopiero dziś (10.04 Ministerstwo Zdrowia poinformowało o zgonie na COVID-19 69-letniej kobiety z województwa kujawsko-pomorskiego. Pacjentka zmarła 30 marca, wtedy podano inną przyczynę śmierci. Jednak potem potwierdzono zakażenie koronawirusem.
Mieszkanka Inowrocławia trafiła do szpitala zakaźnego w Bydgoszczy z objawami duszności, a następnie, w zwiazku z nagłym zatrzymaniem krążenia - na SOR w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1, gdzie zmarła. Oświdczenie w tej sprawie wydała Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna:
(...)Lekarz dyżurny stwierdził zgon, którego przyczyną było nagłe zatrzymanie krążenia w przebiegu obrzęku płuc u pacjentki z nadciśnieniem tętniczym. Podczas reanimacji pacjentce pobrano wymaz do badania na obecność COVID-19. To badanie dało wynik ujemny, natomiast wynik badania wymazu pobranego podczas pobytu pacjentki w WSOZ okazał się dodatni.
(...)
Rozbieżności w statystykach zgonów w związku z COVID-19 wynikają z tego, że istnieją obecnie dwie odrębne ścieżki zgłaszania zgonów – jedna medyczna (wystawianie aktów zgonu), druga epidemiologiczna (zgłaszanie formularzy ZLK-5). Mogą zatem występować sytuacje, jak opisana wyżej, kiedy lekarz stwierdza zgon nie z powodu COVID-19, ale na podstawie późniejszego wyniku badania jest zobowiązany wypełnić druk ZLK-5 i przekazać go PSSE (Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej - red.). Samo wypełnienie druku jest czasochłonne i często trafia on do właściwego sanepidu nawet z pewnym opóźnieniem, co z kolei opóźnia pojawienie się przypadku w statystykach Ministerstwa Zdrowia.
I jeszcze inne dane na koniec - w regionie aktualnie objętych kwarantanną jest 8795 osób, nadzorem 544.