Marszałek Piotr Całbecki przedstawił plan nowych form wsparcia dla organizacji pozarządowych w Kujawsko-Pomorskiem, które pozwolą im przetrwać kryzys, utrzymać miejsca pracy i wspomóc lokalną społeczność w walce z epidemią.
Pieniędzy brakuje nie tylko przedsiębiorcom, czy samorządom które liczą na subwencje z rządu. Epidemia koronawirusa spowodowała, że potrzeb związanych z przeciwdziałaniem skutków jest bardzo dużo, a środków finansowych brak.
Granty będą przyznawane za pośrednictwem czterech Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej działających w województwie. Wnioski muszą jednak wcześniej uzyskać akceptację Komisji Europejskiej oraz wojewody.
OPP mogą ubiegać się o pomoc na bieżącą działalność, w tym na opłacenie rachunków, wypłatę wynagrodzeń czy bieżące zakupy, ale też – na działalność na rzecz społeczności lokalnych, w tym zakup maseczek, czy materiały informacyjne w walce z epidemią. Za te pieniądze mogą też zwiększyć pakiet usług, a więc i zwiększyć zatrudnienie.
Wysokość grantu to 50 tysięcy złotych. O jeden grant będą mogły się ubiegać OPP zatrudniające do 5 osób, o dwa granty do 10 osób, trzy granty do 15 osób. W przypadku, gdy OPP zatrudnia powyżej 20 osób – może dostać 4 granty, czyli maksymalnie 200 tysięcy złotych.
Na wsparcie mogą też liczyć przedsiębiorcy. Granty inwestycyjne, ale z zachowaniem miejsc pracy będą sięgać od 30-60 tysięcy złotych, a łączna pula to 68 milionów złotych. Samorządowcy szacują, że wsparcie otrzyma 1,5 tysiąca firm, choć to kropla w morzu potrzeb, bo podmiotów gospodarczych w województwie jest 200 tysięcy. Mówi Rafał Pietrucień, dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego.
Jak się okazuje – zainteresowanie formami wsparcia jest bardzo duże. Wnioski, poprzez specjalny generator internetowy przyjmuje Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego. Przy jednej z możliwych form wsparcia, pula środków wyczerpała się w ciągu doby. O blisko 20 milionów złotych walczyło ponad pół tysiąca firm. Mówi prezes TARR, Michał Korolko.
Marszałkowski pakiet antykryzysowy, przeciwdziałający epidemii oraz łagodzący jej skutki w sferze społecznej i w gospodarce to także przekazane medykom środki ochrony osobistej i nowy sprzęt o wartości 18 mln zł. W domach pomocy społecznej w całym województwie przeprowadzono blisko 700 testów wykrywających COVID-19, a pracownicy tych instytucji otrzymują dopłaty do pensji w wysokości 1000 zł brutto miesięcznie (zaplanowano dopłaty do wynagrodzeń przez 3 miesiące). Przedsiębiorcy korzystają z pożyczek obrotowych i jak już mówiliśmy – z uruchomionych od 1 czerwca mikrograntów inwestycyjnych.