Jak pozbyć się kuny? Kilka prostych metod
W pierwszej kolejności należy zabezpieczyć wszystkie potencjalne wejścia do danego obiektu - domu, budynku gospodarczego itp. Często, poza głównymi wejściami, kuny wykorzystują wszelkie otwory, dziury, szyby wentylacyjne, kanały odpływowe (chodzi o parter, jak i część strychu). W tym przypadku można posłużyć się np. siatkami o małych oczkach. Skuteczne są również substancje o silnym zapachu, którego nie tolerują kuny (naftalina, nafta, spirytus, ostra papryka). Nie zapominajmy o systematycznym wymienianiu tych środków.
Jeśli domowe sposoby zawiodą, to trzeba będzie najpewniej posiłkować się wsparciem profesjonalistów. To wiąże się oczywiście z większymi kosztami. Pomogą firmy zajmujące się deratyzacją (stosują m.in. pułapki bezpieczne dla zwierzaków). Najważniejsze, aby podjęte działania były zgodne z prawem w kontekście ochrony dzikich zwierząt.
Żeby kuny już nie wróciły
Zapobieganie powrotowi kun jest podstawą trwałego usunięcia tego problemu. Dom lub inny obiekt należy regularnie kontrolować pod względem potencjalnych wejść dla tych zwierząt. Warto też zabezpieczać kosze na śmieci, gdyż resztki żywności mogą przyciągać kuny, szczególnie w okresie zimowym.
Należy pamiętać, że w Polsce obowiązuje humanitarne traktowanie zwierzą, a mordowanie i znęcanie się nad nimi jest karane, często surowo. Takie naganne zachowania wiążą się też z poczuciem ostracyzmu społecznego. Ludzkie traktowanie zwierząt powinno być zawsze priorytetem. Wszelkie trucizny są zabronione i obwarowane sankcjami. Kuny należy wypłoszyć, a nie zabijać.