Kiedy i gdzie będą pryskać
Termin wykonania oprysków jest uzależniony od warunków pogodowych, które wpływają na stadium rozwoju i liczebność owadów. W szczególności opryski są wykonywanie w celu zwalczenia postaci dorosłej owadów występujących na terenach zieleni i w strefie przybrzeżnej wód (łozowiska, łąki, zarośla, itp.). Jednak oprysków nie robi się np. w dni deszczowe.Jak informuje inspektor nadzoru, prof. Krzysztof Szpila. Dodatkowo opryski wykonywane są późnym wieczorem, by nie zaszkodzić owadom zapylającym.
Sukcesywnie opryski będą kontynuowane w:
- błonia nadwiślańskie przy Parku Miejskim
- Park Miejski na Bydgoskim Przedmieściu
- zieleń przy Fundacji Ducha, ul. Szosa Bydgoska 15
- tereny zieleni przy schronisku dla zwierząt oraz wewnątrz schroniska
- park przy ul. Waryńskiego
- pas zieleni wzdłuż Strugi Toruńskiej na osiedlu Chrobrego
- Kaszczorek - tereny zieleni przy kościele, stadninie koni i szkole oraz skansenie Muzeum Etnograficznego
- Park Tysiąclecia na Podgórzu
- tereny zieleni przy szkole i kościele w Czerniewicach
- zieleń przy tarasie widokowym na Wisłę (ul. Kujawska)
- tereny zieleni przy szkole podstawowej na Rudaku
- inne tereny wg potrzeb określanych na bieżąco, np. obszary imprez plenerowych (w tym Bulwar Filadelfijski przy AZS-ie, rejon Zamku Krzyżackiego i in.), zieleniec przy PKS, przystanki autobusowe i tramwajowe, tereny przykościelne, itp.
Opryski przeciw meszkom wykonywane będą także w innych miastach naszego regionu.We Włocławku w okolicach Bulwarów, wzdłuż rzeki Zgłowiączki, a także przy terenach leśnych na osiedlach Zazamcze, Południe i Kazimierza Wielkiego.
W Aleksandrowie Kujawski, w okolicach Parku Miejskiego oraz Rożno-Parcele oraz w Ciechocinku.
Meszki
To małe dokuczliwie gryzące i latające owady zwykle masowo atakują już od początku maja. W miesiącach wakacyjnych są mniej natarczywe, szczególnie w gorące i deszczowe dni. Meszki są aktywne w ciągu dnia. Najlepiej czują się w pobliżu zbiorników wodnych, na terenach zadrzewionych i łąkach (miejsca ich wylęgu), czyli dokładnie tam, gdzie ludzie chętnie w pogodne dni spędzają czas wolny. Dzięki doskonałemu wzrokowi i zdolności wyczuwania wydychanego przez nas dwutleneku węgla ofiarę znajdują z łatwością. Gryzą nas na świeżym powietrzu, nad wodą, ale w mieszkaniach są jeszcze bardziej agresywne.
W ślinie meszek znajdują się substancje drażniące dla naszego organizmu. Wraz z krwią szybko roznoszą się po nim, wywołując reakcje obronne. W takiej sytuacji należy zwrócić się o pomoc do lekarza. Doraźnie należy zdezynfekować miejsca po ukąszeniach meszek i powstrzymać się od drapania. Może się to bowiem skończyć zakażeniem, ropieniem, a nawet długo utrzymującymi się czerwonymi śladami na skórze.