Najlepsi z najlepszych
Międzynarodowe zmagania najlepszych szybowcowych pilotów na świecie potrwają do 6 sierpnia 2023 r. Jak dowiadujemy się od organizatorów, każda Narodowa Organizacja Sportów Lotniczych, należąca do FAI, ma prawo do zgłoszenia maksymalnie ośmiu zawodników. Każdy musi posiadać: ważną licencję pilota szybowcowego z rozszerzeniem akrobacyjnym zgodnie z przepisami krajowymi.
Konkurs
Pierwsze loty konkursowe zaplanowano już na dzisiaj i potrwają do 4 sierpnia. Zawodnicy będą latać w godz. 9-13 i 14 – do zachodu słońca. Na sobotę, 5 sierpnia, między 13:00 a 15:00, zaplanowano pokazy lotnicze, po których o godzinie 16:00 odbędzie się ceremonia zamknięcia mistrzostw.
Jak ptaki
Piloci szybowcowi wykorzystują podczas lotu termikę (wznoszące się kolumny ciepłego powietrza wywołane ogrzewaniem gruntu przez słońce) podobnie jak ptaki.
Precyzja latania
Prawdziwe szybownictwo zaczyna się wtedy, kiedy oddalamy się od lotniska. Celność lądowania w trakcie szkolenia szybowcowego ma doskonalić umiejętności i nauczyć nas robić to precyzyjnie w różnych miejscach – jeśli nie przyda nam się na lotnisku, gdzie będzie lądowało kilka szybowców po sobie, to wykorzystamy tę umiejętność, kiedy pierwszy raz przyjdzie nam wylądować w polu. - Mawiał znakomity, nieżyjący już pilot, Krzysztof Trzeciakowski
Lądowanie w polu
Pole to nieodłączny element szybownictwa. Podczas szkolenia uczymy się szukania i wykorzystywania noszeń termicznych, doskonalimy celność i naukę lądowania w terenie przygodnym oraz dowiadujemy się jak wypatrzeć z powietrza bezpieczne pole. Tak – lądowanie w polu to jest jeden z elementów latania szybowcowego.
Mistrzostwa z tradycjami
Pierwsze mistrzostwa świata w szybownictwie rozegrane zostały w 1937 w Wasserkuppe, w Niemczech. Organizacją mistrzostw zajmuje się Międzynarodowa Federacja Lotnicza (FAI). Niestety szybownictwo nie jest obecnie sportem olimpijskim, dlatego też mistrzostwa świata FAI są najwyższym szczeblem współzawodnictwa w tym sporcie.
Co dwa lata
Mistrzostwa obecnie odbywają się w większości kategorii co dwa lata. Ponieważ liczba klas wzrosła, nie jest już praktycznie możliwe rozgrywanie mistrzostw we wszystkich klasach w jednym miejscu i czasie.