Teraz słuchowisko udostępnia na swoich stronach jako propozycję online i to nie tylko na ferie. Podcasty są na stałe. Ale to właśnie długie, zimowe wieczory stanowią odpowiednią porę na wysłuchanie opowieści z dreszczykiem. To cztery bajki: "O pewnym synu", "O głupim Wojtku", "O Maciusiu, co szedł do piekła po cyrograf" oraz "O królewnie z brodą".
Już sam tytuł - "Bajki dla odważnych" - stanowi ostrzeżenie, że można spodziewać się mocnych wrażeń. Ale nie należy się temu dziwić.
Dawniej, kiedy rodzinne i sąsiedzkie spotkania był głównym sposobem spędzania wolnego czasu, opowiadane wieczorami bajki miały go uatrakcyjnić, a słuchaczy trochę przestraszyć i wprawić w zdumienie. Mówiąc wprost - bajki były kiedyś tym, czym dzisiaj filmowe horrory
- mówi Hanna Łopatyńska z Muzeum Etnograficznego w Toruniu.
Interpretacją bajek zajęli się aktorzy Baja Pomorskiego - Dominika Miękus, Jacek Pysiak, Edyta Soboczyńska oraz Krzysztof Grzęda. Płyta ze słuchowiskiem towarzyszyła książce, wydanej w 2013 roku. Teraz, dzięki darmowym podcastom, wszyscy "odważni" mogą stworzyć sobie mroczny klimat w zimowy wieczór.
Teksty przygotowanych na potrzeby audiobooka bajek zostały zapisane na Kujawach przez Aldonę i Feliksa Paczkowskich z Włocławka w latach 50. ubiegłego wieku. Wysłali je wtedy konkurs, na którym zbierano bajki, przysłowia, pieśni, dawne wierzenia, opisy przesądów, wróżb i zabiegów magicznych. Prace stanowią część zbiorów Archiwum Folkloru Słownego MET.
O innych propozycjach Muzeum Etnograficznego TU.
Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!
Polecany artykuł: