Najważniejsze wydarzenie to koncert, połączony z wręczeniem Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im.Grzegorza Ciechowskiego. Organizowane jest od 2002 roku, czyli od pierwszej rocznicy jego śmierci. Nagroda trafia do młodych artystów, czerpiących inspiracje z rożnych dziedzin sztuki. Natomiast na koncercie występują znani muzycy, prezentujący dorobek Ciechowskiego i Republiki.
Dni Ciechowskiego mają krótszą historię, od 2016 roku. To wydarzenia, spotkania, pokazy i koncerty towarzyszące. W tym roku będą, ale w zupełnie innej formule i na pewno skromniejsze. Szczegóły poznamy wkrótce.
Tymczasem na ścianie budynku przy Reja 25 powstaje mural. Wcześniej był napis "Księgarnia Uniwersytecka", teraz wizerunek lidera Republiki.
Obraz przedstawia twarz muzyka, napisy "Obywatel GC" i "Grzegorz Ciechowski" oraz cytat z jednej z najważniejszych piosenek artysty „Nie pytaj o Polskę”: „Nie pytaj mnie, co ciągle widzę w niej”.
Autorem projektu jest dr Robert Manowski - grafik, projektant, animator filmowy, twórca identyfikacji wizualnych i filmów wideo, założyciel i rektor Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie. Wykonawcą prac jest Mateusz Małkiewicz
- informuje Urząd Miasta Torunia.
Prace mają się zakończyć 1 grudnia. Pomysł należy do wdowy po artyście - Anny Skrobiszewskiej. Mural finansuje miasto za 18 tysięcy złotych. W 2016 roku imieniem Grzegorza Ciechowskiego nazwano plac przed CKK Jordanki.