upał

i

Autor: Canva

Ciekawostki historyczne

Największe upały w okresie PRL. To były nieludzkie temperatury

2024-07-12 9:48

W latach PRL zdarzały się od czasu do czasu kompletne anomalie pogodowe. Na przykład w 1979 roku zdarzyła się tzw. zima 1000-lecia i gigantyczne opady śniegu z ciężkim mrozem. Postanowiliśmy sprawdzić, czy odnotowano też w tym czasie nietypowe upały i wysokie temperatury. Szczegóły poniżej.

Największe upały w latach PRL. Wtedy topił się asfalt

Lata PRL-u obfitowały w różne zjawiska atmosferyczne, w tym wyjątkowo gorące lata. W okresie od 1947 do 1989 roku zdarzały się letnie miesiące, kiedy temperatury osiągały rekordowe wartości. Wysokie temperatury wpływały na życie codzienne, gospodarkę oraz rolnictwo, powodując różne problemy. Poniżej przedstawiliśmy kilka przykładów lat, w których Polskę nawiedzały szczególnie dotkliwe upały.

Najwyższe temperatury w latach PRL:

Lato 1951. To lato było wyjątkowo gorące, szczególnie w lipcu, kiedy w wielu miejscach Polski temperatury przekraczały 35°C. W Warszawie 12 lipca odnotowano rekordową temperaturę 37°C.

Lato 1971. W lipcu i sierpniu tego roku występowały długotrwałe upały. Temperatury w wielu regionach Polski regularnie przekraczały 30°C. W Szczecinie 12 lipca odnotowano 34°C.

Lato 1982. Czerwiec i lipiec tego roku były bardzo gorące, z wieloma dniami, podczas których temperatury przekraczały 30°C. W Poznaniu 20 lipca odnotowano 35°C.

Lato 1983. To jedno z najbardziej pamiętnych lat w historii PRL pod względem wysokich temperatur. W sierpniu zanotowano rekordowe temperatury, sięgające nawet 38°C w niektórych miejscach, takich jak Opole oraz Wrocław.

Lato 1988. Sierpień 1988 roku również był bardzo gorący. W wielu miejscach Polski temperatury przekraczały 35°C, a w Krakowie 12 sierpnia odnotowano 37°C.

Te upalne lata były wyjątkowe i wywoływały liczne problemy, takie jak susze, problemy z zaopatrzeniem w wodę, a także wyzwania dla rolnictwa oraz energetyki.