Nowe tereny rekreacyjne w Toruniu. Mieszkańcy długo na nie czekali
Już w 2019 roku Urząd Miasta Torunia zlecił opracowanie dokumentacji dotyczącej budowy kompleksu sportowo-rekreacyjnego w okolicy skrzyżowania ulic Strobanda i Rybińskiego. Wybrany teren, znajdujący się na północ od Strobanda i na wschód od Rybińskiego, miał posłużyć do realizacji tej inwestycji. Jednak plany te zostały wstrzymane z powodu raportu środowiskowego, który ujawnił, że obszar ten jest korytarzem migracyjnym dla nietoperzy.
Temat wrócił
Do tematu powrócono 7 listopada podczas konsultacji społecznych, gdzie przedstawiono nowy projekt opracowany przez pracownię MD Polska ze Szczecina. Jak wyjaśnił Adam Zakrzewski z Wydziału Sportu i Rekreacji, uzgodniono już z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska odpowiednie ograniczenia, takie jak maksymalna wysokość lamp i ogrodzeń do 6 metrów, co umożliwia kontynuację przedsięwzięcia.
Teren inwestycji obejmuje część działki nr 165 w obrębie 30 i liczy około 1,6 hektara, co czyni go mniejszym niż Park Glazja (5 ha) czy Park Tysiąclecia (19 ha), ale wystarczającym, by w pełni spełniał funkcje sportowo-rekreacyjne.
Idealne połączenie z naturą
Zgodnie z projektem, około 45% powierzchni w północno-wschodniej części ma pozostać praktycznie nienaruszone. Na pozostałej przestrzeni planuje się budowę pełnowymiarowego boiska do piłki nożnej z trybunami na 500 miejsc, kortu tenisowego, boisk do koszykówki, siatkówki oraz siatkówki plażowej, a także wielofunkcyjnego boiska z syntetyczną nawierzchnią, siłowni plenerowej i strefy street workout. W projekcie przewidziano również strefę rodzinnych aktywności z placem zabaw, miejscem na grilla oraz drewnianymi pomostami przy niewielkich basenach i trawiastą plażą.
Podczas dyskusji uznano, że zamiast dużego boiska piłkarskiego lepiej stworzyć obiekt o mniejszych wymiarach, podobny do "Orlika".