Nowe obiekty szpitalne
W tym miesiącu zakończą się ostatnie przenosiny oddziałów do nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. Wszystkie obiekty są już w pełni gotowe i czekają na nowe zadania. W starych budynkach zrobi się więcej miejsca, co na pewno wpłynie na poprawę funkcjonowania jednostek, które w nich pozostaną.
W nowym budynku działają już szpitalny oddział ratunkowy, hematologia, ortopedia, okulistyka i oddział intensywnej opieki medycznej. Odbyły się już pierwsze zabiegi w centralnym bloku operacyjnym – pierwszymi operowanymi byli pacjenci ortopedyczni. Przeprowadzkę zakończył już oddział chirurgiczny, a do końca marca znajdą się tu też w całości neurochirurgia i ginekologia.
Nowy robot chirurgiczny Da Vinci Xi
Na nowym centralnym bloku operacyjnym gwiazdą będzie najnowszy nabytek technologiczny, czyli robot chirurgiczny Da Vinci Xi. By móc z niego korzystać, w specjalnie przygotowanej sali symulacyjnej szkolą się obecnie trzy dwuosobowe grupy lekarzy-operatorów – chirurdzy ogólni, ginekolodzy i urolodzy. Za konsolą robota podczas realnej operacji staną dopiero po przejściu pełnego cyklu szkoleń i zdaniu egzaminu praktycznego.
Co o nowoczesnym robocie chirurgicznym mówią lekarze?
Jest to narzędzie do tego, żeby wykonywać bardzo skomplikowane i jednocześnie w głębokich miejscach operacje, a dzięki temu, że narzędzia wyginają się w siedmiu pozycjach, ręka człowieka się wygina w sześciu, a to nawet w siedmiu pozycjach, to bardzo łatwo się operuje w bardzo trudnych warunkach. Chwyta się narząd, podnosi i ramię trzyma, jak sobie zażyczy tego chirurg - mówił lekarz naczelny szpitala wojewódzkiego prof. Marek Jackowski.
Jak działa robot? Otóż do pacjenta leżącego na stole operacyjnym podjeżdża Da Vinci Xi, który ma cztery ramiona, następnie wprowadza pod nadzorem lekarza rurki do ciała pacjenta (np. do jamy brzusznej). Przez te rurki wprowadza się narzędzia, którymi steruje się z konsoli znajdującej się w innym pomieszczeniu lub tym samym. Robot jest maksymalnie dokładny, nie ma drżeń i ma wielką siłę. Dzięki temu doskonale wykonuje nawet najbardziej skomplikowane operacje. Można zatem powiedzieć, iż jest to prawdziwy cud nowoczesnej technologii. Da Vinci Xi pierwsze operacje ma przeprowadzić już w najbliższym miesiącu.
Koszty inwestycji
Budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu była najważniejszą kujawsko-pomorską inwestycją ostatnich lat w służbie zdrowia (koszt 560 mln zł, w tym 200 mln zł na sprzęt medyczny). Łączna powierzchnia nowych budynków ma 60 tysięcy metrów kwadratowych (przed inwestycją cały kompleks miał 14 tys. metrów kwadratowych powierzchni).
Przedsięwzięcie zrealizowane zostało w ramach medycznego pakietu stulecia, czyli samorządowego-wojewódzkiego programu modernizacji najważniejszych w Kujawsko-Pomorskiem placówek służby zdrowia, finansowanego ze środków z kredytu pomocowego Europejskiego Banku Inwestycyjnego, dedykowanych Polsce środków pomocowych Unii Europejskiej (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach naszego RPO 2014-2020 i Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko), środków własnych samorządu województwa i środków i własnych placówki.