W ramach walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w naszym rejonie o stan seniorów, kombatantów, a także osób przebywających na kwarantannie dba 8. Kujawsko-Pomorska Brygada Wojsk Terytorialnych. Ich zadaniem są m.in. dostawa żywności, leków, a także zakupy. Wspierają także Caritas czy chociażby ubiegłotygodniową akcję oddawania krwi. Takie działania prowadzone są pod kryptonimem "Odporna wiosna". To założenie współpracy terytorialsów z samorządami a także służbami sanitarnymi.
Niestety sytuacje kryzysową postanowili wykorzystać oszuści. Ci postanowili podszywać się pod żołnierza WOT. Do przypadku wyłudzenia dochodzi coraz częściej w polskich miastach. Oszuści proszą o pieniądze, za które mieliby zrobić zakupy osobie w kwarantannie lub seniorowi.
Aby zapobiec takim sytuacjom - dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej podjęło specjalne kroki.
Seniorzy, którym pomagają żołnierze WOT podzieleni są na dwie grupy. Pierwsza to kombatanci i osoby starsze objęte bezpośrednią opieką koordynatora z brygady. Ta grupa objęta jest wsparciem, które obejmuje możliwość robienia zakupów, a co za tym idzie - przepływ pieniędzy. Seniorzy przekazują gotówkę jednej, zaufanej osobie. Drugą grupą są osoby objęte opieką ośrodków pomocy społecznej oraz Caritas. Ci otrzymują paczki z żywnością z banków. Żołnierze oddelegowani do tej grupy nie mogą robić dla niej dodatkowych zakupów, a tym samym - brać od nich gotówkę - tłumaczy nam kpt. dr Diana Warchocka z 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej
Jak rozpoznać żołnierza Wojsk Obrony Terytorialnej? Jest kilka detali, po których możemy ich poznać:
- na lewym ramieniu znajduje się Znak Polski Walczącej wraz z mottem "Zawsze gotowi, zawsze blisko"
- oliwkowy beret
- mundur żołnierza Wojska Polskiego
- książeczka wojskowa, którą powinien mieć przy sobie każdy żołnierz