PGE Toruń

i

Autor: PGE Toruń PGE Toruń

Ogrzewanie mieszkań

PGE Toruń ogrzewa mieszkańców naszego miasta. Do sieci podłączono kolejnych 35 budynków

2025-01-17 16:07

W 2024 roku do sieci ciepłowniczej PGE Toruń podłączono 35 budynków w Toruniu o łącznym zapotrzebowaniu na ponad 6 MW ciepła. Sieciowe ogrzewanie zapewnia bezpieczeństwo dostaw i ogranicza emisję zanieczyszczeń, stanowiąc ekologiczną alternatywę dla indywidualnych kotłowni i skuteczny sposób walki ze smogiem. Szczegóły w tekście.

35 nowych podłączeń do sieci ciepłowniczej w Toruniu

Obecnie połowa mieszkańców Torunia korzysta z ciepła sieciowego, głównie produkowanego w gazowej elektrociepłowni PGE Toruń – wynika z badania przeprowadzonego w sierpniu 2024 roku przez Market Research World. Ciepło sieciowe to jedno z najbezpieczniejszych i najbardziej ekologicznych rozwiązań do ogrzewania budynków i podgrzewania wody.

W 2024 roku PGE Toruń, spółka z Grupy PGE Energia Ciepła, przyłączyła do swojej sieci zarówno nowe budynki wielorodzinne, handlowe i usługowe, jak i obiekty, które zmieniły sposób ogrzewania. Łącznie zwiększono moc cieplną w ponad 120 budynkach już korzystających z sieci. W ciągu ostatnich 5 lat do sieci podłączono 270 budynków o zapotrzebowaniu na moc przekraczającym 40 MW. Obecnie z ciepła sieciowego korzysta ponad 2400 toruńskich budynków.

Ogrzewanie od PGE otrzymają m.in. toruńskie dworce kolejowe

Wśród nowych odbiorców w 2024 roku znalazły się m.in. toruńskie dworce (Toruń Miasto i Toruń Wschodni), basen szkolny przy ul. Dziewulskiego, hale magazynowe na ul. Przelot, osiedle JAR, kamienice na Starówce i Bydgoskim Przedmieściu. Niektóre budynki skorzystały z programów dofinansowania PGE Toruń, które przeznaczyły na ten cel ponad 100 tys. zł. Dzięki temu zlikwidowano nieefektywne kotłownie i poprawiono efektywność energetyczną.

Każdego roku większość nowych budynków w Toruniu w obrębie sieci jest do niej przyłączana. Zmiana źródła ogrzewania na ciepło sieciowe pozytywnie wpływa na jakość powietrza, eliminując emisję zanieczyszczeń. PGE Toruń od lat wspiera takie działania, oferując programy dofinansowania likwidacji niskiej emisji i przyłączenia do sieci ciepłowniczej.

Korzyści

Dodatkowym atutem dla właścicieli zmieniających sposób ogrzewania jest Certyfikat Czystego Ciepła – potwierdzenie, że budynek korzysta z ekologicznego systemu bez dymiących kominów. W 2024 roku takie certyfikaty otrzymało osiem toruńskich budynków, co wiązało się także z usługami poprawiającymi efektywność energetyczną.