Książka o Yoko Ono
Książka to nie biografia. Czytelnik będzie mógł zrozumieć dlaczego sztuka Yoko Ono jest jaka jest, do czego się odnosi i przy okazji – poznać ją przede wszystkim jako artystkę. Łatka żony Johna Lennona, ale i kobiety, która rozbiła grupę The Beatles przylega do niej do teraz. Czy słusznie?
Jak opowiedziano o Yoko?
Anna Magalska w swojej książce prezentuje szeroki dorobek artystyczny, pokazuje Japonkę jako osobę oddaną sztuce i aktywizmowi w pełni. Za swój cel obrała połączenie dwóch kultur, w których została wychowana i w których żyła – wschodniej i zachodniej. Czytelnik z pewnością będzie mógł zauważyć nawiązania jej performansów oraz prac do jej doświadczeń życiowych – roli kobiety w społeczeństwie w pryzmacie patriarchalnego wychowania w Japonii, głód i bieda po arystokratycznym życiu, ostracyzm kulturowy czy wreszcie wejścia w świat awangardy Nowego Jorku, fluxusu i aktywizm skierowany na drugiego człowieka.
Przez duże spektrum działalności Yoko Ono, niczym za rękę, przeprowadza nas Anna Magalska. To nie dobry PR sprawia, że chcemy poznać ją lepiej, a po prostu świetnie poprowadzona historia rozwoju duchowego Ono.
Do poznania Yoko Ono bliżej Magalska zaprasza podczas dwóch wydarzeń. Pierwsze to spotkanie z Jeffreyem Perkinsem, które odbędzie się w sobotę (22 kwietnia) o godz. 16:00 w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej. To okazja, by porozmawiać o filmie „George: Historia Georga Maciunasa i Fluxus". Spotkanie poprowadzi dr Radosław Osiński. O godzinie 19:00 bydgoska artystka Weronika Trojańska wykona performans, by otworzyć pole do dyskusji o sztuce Yoko Ono w kontekście twórczości Perkinsa oraz książki Anny Magalskiej "Yoko Ono. Wyobraź sobie... wolność międzyludzką". Na projekcję filmu obowiązują wejściówki, które są do odbioru w kasie CSW. Szczegóły znajdziecie TUTAJ.
Dzień później, po więcej Yoko Ono możemy wybrać się do Teatru im. Wilama Horzycy. Będzie to Salon Poezji, podczas którego wysłuchamy tekstów piosenek Johna Lennona, a także instrukcji z książki Yoko Ono Grapefruit. To na dużej scenie od godziny 12:00. Więcej o tym na facebookowym wydarzeniu.
ZOBACZ TEŻ: Młodzież z Płużnicy i Książek w Brukseli