pogoda

i

Autor: Canva

Pogoda

Pierwszy dzień astrologicznej zimy coraz cieplejszy. IMGW: w tym roku nie padł jednak rekord

2024-12-21 15:02

21 grudnia 2024 roku temperatura powietrza nie pobije rekordów w odniesieniu do 30-letniej statystyki IMGW, ale obserwuje się rosnącą tendencję wzrostu temperatur w tym okresie – poinformowała PAP synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Ewa Łapińska.

Pierwszy dzień zimy ciepły, jednak bez rekordu

W 2024 roku pierwszy dzień zimy astronomicznej rozpoczął się z temperaturami maksymalnymi wynoszącymi około 2°C na wschodnich krańcach Polski, 4°C w centralnej części kraju oraz 5°C na zachodzie. Nad morzem termometry wskazywały do 6°C, natomiast w rejonach podgórskich Karpat było najzimniej – temperatura spadła tam do około 0°C.

Ekspertka zauważyła, że choć w okresie 21 grudnia występuje trend wzrostu temperatur, to tegoroczny wynik nie odbiega znacząco od średniej z ostatniej dekady.

Najcieplejszy początek zimy astronomicznej odnotowano w 2019 roku, kiedy maksymalne temperatury wahały się od 7°C na Warmii i Mazurach do aż 15°C w Małopolsce. Wówczas najniższą temperaturą w kraju było 2°C na północy.

Najchłodniejszy początek zimy

Z kolei 21 grudnia 2009 roku był najchłodniejszym początkiem zimy w ciągu ostatnich 30 lat. Na Suwalszczyźnie maksymalna temperatura wyniosła zaledwie -14°C, a minimalna -22°C na południowym wschodzie. Tego dnia najcieplej było na Dolnym Śląsku, gdzie termometry wskazały maksymalnie -1°C.

Tego roku zimowe przesilenie słoneczne, przypadające 21 grudnia, rozpoczęło astronomiczną zimę. Na półkuli północnej zima ta rozpoczęła się w sobotę o godzinie 10:20 i potrwa do czwartku 20 marca do godziny 10:01.