16 lipca (sobota) – Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu
Już od godz. 11:00 będziecie mogli odwiedzać stanowiska poświęcone historii młynarstwa czy młyna parowego. Nie zabraknie także kuchni Słowian i pokazywania technik wzniecania ognia. Podczas imprezy weźmiecie udział w warsztatach, gdzie sami zmielicie ziarna na mąkę i dowiecie się o domowym wypieku chleba na zakwasie. Usłyszycie jakie rodzaje mąki najlepiej sprawdzają się w domowej piekarni i poznacie cały proces wypieku chleba w domu. Dowiecie się, jakie tradycyjne posiłki znajdują się na talerzu Jaśka Kuronia. Nie zabraknie także samego gotowania. Na scenie zobaczycie pokazy kulinarne oraz będziecie mogli spróbować przyrządzonych potraw. Dodatkowo Koło Gospodyń Wiejskich z Łubianki zaprasza na staropolski bigos oraz zupę z pokrzyw, których skosztujecie także następnego dnia. Mikrobiolodzy zaskoczą Was historiami o wykorzystaniu drożdży w kuchni.
Polecany artykuł:
17 lipca (niedziela) – Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu
W niedzielę piknik rozpocznie się nieco inaczej. Otworzy go prof. Jarosław Dumanowski z UMK, który wygłosi wykład poświęcony tradycjom kulinarnym dawnego Torunia. Następnie o godz. 13:00 w Centrum Innowacyjnej Edukacji będziecie mogli wysłuchać prelekcji poświęconej browarom i winnicom Torunia. Tego dnia nie zabraknie także wszelkich zabaw. Jedną z nich bez wątpienia będzie układanie naczyń i sztućców na podstawie menu. Kolejną zagniatanie „elektrycznego” ciasta, wykonywanie makatki czy poznawanie wszelkich procesów zachodzących w kuchni podczas używania tradycyjnych sprzętów kuchennych. Dowiecie się także komu i dlaczego szkodzi gluten, czym jest choroba trzewna i jak ją leczyć.
W Bydgoszczy impreza będzie miała miejsce 17 lipca na Wyspie Młyńskiej.
Jak widać pikniki będą bogate w szereg atrakcji, które pomogą Wam przypomnieć sobie o dawnych lokalnych tradycjach kulinarnych. Wszystko za sprawą projektu Młyna Wiedzy, który otrzymał ponad 200 tys. złotych dofinansowania od Ministerstwa Edukacji Narodowej.