Wszędzie dobrze, ale...
Polacy, w tym także mieszkańcy Pomorza i Kujaw, często wybierają się w daleka podróż, by popływać po Adriatyku, Bałtyku i Wielkich Jeziorach Mazurskich, rzadziej szukają akwenów bliżej domu. A szkoda, bo w naszym województwie można znaleźć miejsca odpowiednie do uprawiania żeglarstwa. Wybraliśmy te najpiękniejsze.
Nie tylko Wisła
Jednym z najważniejszych akwenów w województwie kujawsko-pomorskim jest Wisła, na której odbywają się rejsy, szkolenia i regaty – zwłaszcza w Toruniu i na Jeziorze Włocławskim – ale pływać można również Brdą i Kanałem Bydgoskim w ramach Wielkiej Pętli Wielkopolski.
Żeglarstwo jest rozwinięte także na wodach stojących. Jezioro Rudnickie Wielkie służy mieszkańcom pobliskiego Grudziądza, a Jezioro Koronowskie jest popularne wśród bydgoszczan. Pływa się również na Jeziorze Głuszyńskim niedaleko Włocławka, Małym Żnińskim oraz jeziorach Niskie Brodno, Gopło i Deczno koło Świecia.
Czym jest jacht?
Czym właściwie jest jacht i co odróżnia go od innych jednostek pływających? Najprościej rzecz ujmując jacht to łódź, służąca do pływania rekreacyjnego, lub ścigania się. Jachtami nie są więc jednostki przeznaczone np. do przewozu osób lub towarów lub poławiania ryb. Zgodnie z polskim prawodawstwem można też przyjąć, że jachtami są jednostki do 24 metrów długości.
Najczęściej wyróżnia się cztery: żaglowy, motorowy, żaglowo-motorowy i żaglowo-wiosłowy. W dwóch pierwszych dominującym napędem są odpowiednio żagle i silnik (stąd też podział na jachty żaglowe i jachty motorowe), a w trzecim oba są równoważne. Wiosła jako dodatkowy napęd są już rzadkie, ale jednak wciąż się je stosuje.