Starania o modernizację Bulwaru Filadelfijskiego trwają od lat. W 2014 roku ogłoszono konkurs architektoniczny na koncepcję remontu nadwiślańskiego obszaru. Wygrała go pracownia Riegler Riewe Architekci, która zaprojektowała pełną zieleni, kaskadową przestrzeń wzbogaconą o dwa pawilony, które pomieszczą wypożyczalnię sprzętu wypoczynkowego, niewielki obiekt gastronomiczny, a także toalety. Budowa tych obiektów już trwa, niejasny jednak był los pozostałej części projektu. W miejskim budżecie brakowało bowiem środków na realizację całości inwestycji, a starania o pozyskanie funduszy z zewnątrz nie przynosiły skutku.
Polecany artykuł:
Projekt zagospodarowania Bulwaru Filadelfijskiego był jednym z trzech inwestycji zgłoszonych przez Miasto do Programu Inwestycji Strategicznych. To program rządowych dofinansowań, realizowany jako jeden z punktów tzw. Polskiego Ładu. Zasada działania dopłat polega na tym, że wykonawca zadania będzie wystawiał fakturę na objętą dofinansowaniem kwotę. Rachunek będzie spłacać Bank Gospodarstwa Krajowego.
Wartość całej przebudowy Bulwaru Filadelfijskiego miała sięgnąć 60 000 000 złotych. Budowa pawilonów i ich wyposażenie to wydatek ponad siedmiu milionów złotych. Wartość pozostałej części projektu została określona ostatecznie na 34 000 000 złotych, z czego trzydzieści milionów pokryją środki z rządowej dopłaty. W tej kwocie mieści się przebudowa ulicy o długości półtora kilometra, budowa ścieżek rowerowych, a także zagospodarowanie ciągów pieszych na Bulwarze. Pojawić się ma nowe oświetlenie i monitoring. Zmieniona ma zostać organizacja ruchu – dopuszcza się drastyczne ograniczenie prędkości: do 20 km/h. Przetarg wyłaniający wykonawcę remontu ma zostać rozstrzygnięty maksymalnie za pół roku. Inwestycja będzie rozpisana na lata 2022-2023.
W ramach rządowego dofinansowania wyremontowane zostaną również internaty X Liceum Ogólnokształcącego przy pl. Świętej Katarzyny. Za około 5 milionów złotych w budynkach zostaną wymienione okna i instalacje grzewcze, stropy będą docieplone, a także zostaną naprawione pokrycia dachowe.
Z Programu Inwestycji Strategicznych do Torunia powędruje 35 milionów złotych. Podobną kwotę otrzymają wielokrotnie mniejsze miasta takie jak Leszno, czy Przemyśl. Przypomnijmy, że według szacunków podawanych przez Skarbniczkę Miasta Torunia Magdalenę Flisykowską, przyszłoroczny budżet Torunia może zmniejszyć się o 50-80 milionów złotych z powodu zmian podatkowych proponowanych w tzw. Polskim Ładzie.