Smażona ryba

i

Autor: Pixabay Ryba

Ciekawostka

Smażona ryba na święta Bożego Narodzenia w Polsce. Kilka sposobów na pyszne danie

2024-12-03 15:08

Obowiązkowym punktem na stole wigilijnym są smażone ryby. To one m.in. są głównym składnikiem tzw. ryby po grecku. Smaży się karpia, niektórzy smażą śledzie itp. Same ryby są wyśmienite i zdrowe. Nie jest wcale łatwo usmażyć dobrze rybę. Jak zrobić to prawidłowo? Podpowiadamy!

Jakie ryby wybrać na święta?

Najzdrowsze są ryby morskie o jasnym mięsie, te zwierają cenny kwas tłuszczowy omega-3. Jest on niezbędny do pracy mózgu i serca. Lekarze oraz dietetycy zalecają jeść ryby morskie nawet kilka razy w tygodniu. Nie bez przyczyny ryby morskie są stałym elementem najzdrowszych diet na świecie: diety przeciwzapalnej, diety DASH oraz diety śródziemnomorskiej. Najwięcej kwasów omega-3 jest w rybach tłustych: makrela, łosoś, sardynki, śledzie. Jedzenie tych ryb jest zbawienne dla naszego organizmu. Poprawia się wytrzymałość włosów oraz sprężystość skóry. Najpierw jednak warto sprawdzić, czy dana ryba jest świeża.

Ryby jak kopalnia witamin

Ryby o jasnym mięsie są bogate w białko, które jest chude i łatwo przyswajalne. Są też źródłem wielu witamin oraz soli mineralnych: selenu, fosforu, cynku, potasu, jodu, wapnia oraz magnezu. Warto podkreślić, że chude ryby zawierają więcej witamin z grupy B, tłuste zaś zawierają witaminy z grupy A i D. 

Jakie ryby jeść najczęściej?

  • Dorsz,
  • Sola,
  • Makrela,
  • Mintaj,
  • Łosoś,
  • Sandacz.

Ryby smażone

Ryby można jeść w wielu formach. Najczęściej są one jednak smażone na różnych tłuszczach (olej). Konsumenci najchętniej jędzą rybę w panierce. Panierka to oczywiście rzecz gustu i smaku. Nie ma chyba nic lepszego niż soczysta ryba w chrupiącej panierce. Ponadto panierowane ryby świetnie nasiąkają sosami i duszonymi warzywami.

Ryby mrożone, ryby świeże

Oczywiście rybę mrożoną trzeba rozmrozić i wytrzeć z wody (bardzo ważne). Świeża ryba wymaga zaś wypatroszenia, oczyszczenia i usunięcia łusek. Po czyszczeniu warto jeszcze rybę wytrzeć z wilgoci i innych pozostałości. Przed smażeniem można rybę posolić. Przed kupnem świeżej ryby zwróćmy uwagę na oczy (jeśli posiada głowę). Najlepiej nie kupować ryby, gdy ta ma zamglone oczy. Ten znak świadczy o tym, że ryba jest nieświeża.

Jak usunąć nieprzyjemny zapach?

To bardzo proste! W pierwszej kolejności należy surowe mięso skropić sokiem wyciśniętym z cytryny (ciekawą odmianą jest sok z limonki, osobiście polecam). Dzięki temu mięso ryby po usmażeniu stanie się bardziej kruche. Innym sposobem pozbycia się charakterystycznego zapachu jest moczenie ryby przez kilka godzin w mleku (najlepiej tłustym).

Na czym smażyć rybę?

Najlepszym tłuszczem do smażenia ryby będzie olej rzepakowy lub masło klarowane. Nie polecamy smażyć na oliwie. Ta bardzo szybko się podgrzewa i może się spalić. Zwykły olej poradzi sobie z tym lepiej. Posiada on bowiem neutralny smak, który nie wpływa na późniejszy smak samej ryby. Masło klarowane nie pali się w wysokich temperaturach i nadaje rybce delikatny, maślany posmak. Najważniejsze, aby ryby smażyć zawsze na rozgrzanym tłuszczu (wtedy nie będą przywierać do patelni). Rybę na każdej ze stron smaż nie więcej niż 5 minut.